Máslo

Máslo je máslem, pokud obsahuje mléčný tuk, a to minimálně 80 %, ale spíš 82 %. Čerstvé máslo je takové, které se musí spotřebovat do dvaceti dnů od data výroby. Stolní máslo má na spotřebování dvacet čtyři dnů. U nás máme v rámci EU raritu, jíž je pomazánkové máslo, které je pro nedostatečný obsah tuku spíš tou pomazánkou.

Zmrzliny

Léto je obdobím zmrzlin, tedy mražených krémů. Máme na výběr smetanové, mléčné a s rostlinným tukem. Ačkoli jsou rostlinné tuky ve výživě žádané, mražené krémy volte raději v prvních dvou kategoriích. A další skupinu tvoří zmrzliny vodové, ovocné a sorbety. Ty první jednoznačně vynechejte. Nemají v sobě žádné ovoce a jen 12 % sušiny, což je obvykle pouze cukr a aroma. Sorbety, které jsou nejlepší, ale jsou těžko k dostání, mají mít 25 % ovoce. Ovocné krémy by měly obsahovat 15 % ovoce.

Šunka

U šunky bychom se měli zajímat o obsah čisté svalové bílkoviny, které by měla šunka nejvyšší jakosti obsahovat 16 %, výběrová 13 % a standardní 10 %. Pokud porovnáte cenu jednotlivých kategorií, vidíte dost jasně, že by občas stálo za to si pár korun připlatit. Pro zajímavost udáváme ještě obsah svalové bílkoviny v mase – ten je 20 %.

Pečivo

Pečivo je důležitou součástí našeho jídelníčku. Je módní jíst celozrnné, protože se považuje za zdravější. Bílé pečivo bylo vždy známkou kulinární zhýčkanosti a luxusu. Nemůžeme si ale myslet, že čím je pečivo tmavší, tím je lepší. Často se těsto barví karamelem, čímž se pro nás velmi tmavý chléb stává méně vhodným než bílý rohlík. Celozrnné pečivo má mít barvu temnou a našedlou. Pozor také na jemné a trvanlivé pečivo, které obsahuje množství nekvalitních tuků.

Křehčené maso

Zvláštní kategorií je křehčené maso. Obsahuje i o 20 % více vody než maso normální. Takže si s ním kupujeme vlastně vodu za desítky korun za litr. Voda se nám vyvaří, vysmaží i vydusí, když maso tepelně zpracováváme. Křehčené maso navíc obsahuje nežádoucí množství fosfátů, které našemu zdraví nijak neprospívají.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.sisifa.com