Chléb se solí jako potravina vítající příchozí vymizel nejspíš i kvůli různým dietním teoriím o tom, že jeho přílišná konzumace vede k obezitě. Většinou ho ani doma nepodáváme k jídlu, pokud ovšem není samostatným chodem. Stejné je to i ve většině českých restaurací.

Nicméně při velkých slavnostních hostinách a banketech chléb nikdy nechybí a také v gastronomickém regionu kolem Středozemního moře, kde je kultura stravování ještě stále společenštější než u nás, je samozřejmou součástí menu.


Co s chlebem na banketu

U kulatých stolů nebo dlouhých tabulí se může stát, že nevíme, zda pro houstičku úpravně spočívající na malém talířku máme sáhnout doprava, či doleva. Správná odpověď je doleva. Malé banketky zásadně nestrkáme do pusy celé a neukusujeme. Rohlík zasunutý v ústech dámy oblečené ve večerní toaletě působí obzvlášť nepatřičně. Někdy jsou na stole různé pomazánky nebo máslo. Nehodí se ani houstičku rozkrojit, namazat ji jako sendvič a ukusovat. Chlebíček, ať je celozrnný nebo světlý, nakrájený nebo jako bulka, se musí ulamovat na malé kousky a teprve ty se dávají do úst. K jemné dámě se hodí spíš větší drobeček, pánská ústa snesou normální sousto. Je-li k dispozici máslo, mažeme jednotlivá sousta. A pokud bychom chtěli být zcela v harmonii s bontonem, tak používáme jenom máslo, které jsme si oddělili na svůj vlastní talířek.


Chléb je sdílení

Pokud jsou na stole ošatky s chlebem, mohou velmi dobře sloužit jako startér konverzace, jako hračka, která překoná ostych stolujících, kteří se navzájem třeba neznají. Návod je jednoduchý: chléb si nebereme sami, ale ošatku prostě nabídneme tomu, kdo sedí vedle nás nebo naproti nám a současně s tím můžeme rozvinout první konverzaci. Pokud jsou stolovníci slušně vychovaní, naváží oční kontakt a pak si buď vezmou, nebo ne, podle vlastní chuti, ale rozhodně promluví. To gesto rozhodně není o tom, že by někdo potřeboval krajíček chleba, pro který si stejně dobře může sáhnout, i když ten archetypální přesah vnímáme spíš podvědomě.

 


Chléb je na hraní

Pokud nemáme speciální talířek, na který bychom chleba odkládali, patří vždycky doleva a nikdy ne na velký jídelní talíř. Manipulace s vlastním kouskem chleba nás naopak může osvobodit, pokud se chceme nějakému konverzačnímu tématu vyhnout. Můžeme předstírat žvýkaní sousta, když nechceme odpovídat. Můžeme sklopit zrak k housce, když nás soused nudí, a doufat, že navážeme konverzaci se zábavnějším spolustolovníkem. Středomořské bagety, zejména ty ve Francii, vypadají spíš jako pečený vzduch a jsou určené hlavně k drobení. Na rozdíl od Česka je v této oblasti zcela normální, že se s nimi vytírá talíř a po skončení hostiny je stůl zavalen závějemi drobků.

Text: Jana Vlková
Foto: www.isifa.com
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com