Slušná restaurace má jídelní lístek hezky vystavený u vchodu, abychom si mohli v klidu prostudovat ceny ještě dříve, než vejdeme dovnitř. Kupodivu to platí i o putykách a hospodách, kam se chodí na hotovky na oběd. Na tabuli čteme bez výrazné štábní kultury třeba: zelňačka, rajská, moravský vrabec, smažák… Do takových podniků se většinou stahují štamgasti z okolí. Jiná situace nastane, když se vydáme na večeři a chceme se s jídlem trochu víc potěšit.


Civilní jako noviny nebo poetický

O tom, že blbinky jako „katův šleh“ dělají špatný image restaurantu, už bylo napsáno až dost. Čili vše, co míří trochu výš, je možná dobré. Záleží spíš na našem vkusu nebo momentální náladě, zda nám bude restaurace vyhovovat, nebo ne. Jazyk jídelních lístků totiž o podniku vypovídá úplně stejně jako mluva o jakémkoli člověku. Takové „domácí sýrové ravioli podávané s tomatovo-bazalkovým přelivem“ jsou něco jiného než „ravioli s tomatovou omáčkou a s bazalkou“. Jedno není lepší než druhé, jen je praktické umět skryté poselství dešifrovat. První jídlo se hodí pro večer ve dvou při svíčkách, to druhé pro nakrmení dětí na nedělním výletě.


Zajímavý exteriér

Eurofólie jsou dovoleny jen v těch nejlevnějších podnicích a většinou jen v poledne. I velmi ekonomický podnik může mít zajímavé jídelní lístky s minimem investic. Podle nich poznáte, jestli majitel dbá i na ostatní záležitosti související s provozem. Čím sériověji jídelní lístek vypadá, tím menší je naděje na originální kuchyni. O tom, že by menu nemělo být upatlané, není třeba mluvit. I kdyby zbytek podniku vypadal dobře, je lepší se zvednout ještě dřív, než si objednáme. Jídlo nejspíš bude také upatlané.


Ladná gesta personálu

Někdy nám jídelní lístek přinesou, jako by rozdávali chorobopisy v nemocnici nebo diktáty ve škole. Šup šup šup a je hotovo, třeba si ani nevšimnou, že se na někoho nedostalo. A na druhé straně je ladné gesto, jímž nám před očima přistane rozevřený jídelní lístek, a my se cítíme, jako by byl vytisknut a připraven jen a jen pro nás.

Takže když to všechno dáte dohromady, ještě než si začnete číst, co se vlastně vaří, už byste skoro mohli vědět, jak to bude chutnat.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com