Obtížný soupeř
Cuketa je velmi obtížný soupeř. Jen málokterá zelenina se totiž může s cuketou poměřovat v možnostech jejího využití. Její velkou výhodou je, že ji lze použít téměř do všech druhů pokrmů. Z cukety upečete vynikající moučník, ale také výbornou sekanou nebo usmažíte placičky podobné bramboráku.

Nejchutnější a nejkřehčí jsou mladé cukety, které mají výraznější chuť a navíc je lze konzumovat i se slupkou, hlavním zdrojem vlákniny a dalších cenných látek.  Klikněte pro větší obrázek!Mládí versus stáří
Nejchutnější a nejkřehčí jsou mladé cukety. Mají výraznější chuť a můžete je konzumovat i se slupkou, která je ještě tenká a lehce stravitelná. Stačí je pouze opláchnout vodou, výběr koření už je čistě na vás. Mladé plody můžete třeba rozpůlit, pokapat olejem, potřít česnekem, posypat směsí mletého pepře a tymiánu nebo bazalky, mírně osolit a zprudka ogrilovat. Starší plody už je třeba zbavit ztvrdlé a těžko stravitelné slupky a semen. Hodí se k jakékoli tepelné úpravě: vařené v polévkách, dušené v omáčkách k různým druhům masa, pečené, smažené, do bramboráků nebo do karbanátků.

Je skvělá na dietu
Díky vysokému obsahu vlákniny cuketa příznivě ovlivňuje zažívání, dále napomáhá odvodňování organismu a je prospěšná ledvinám i játrům. Vysoký obsah vody řadí cuketu do skupiny nízkokalorických potravin. Využitelná energie obsažená ve 100 gramech zeleniny se pohybuje kolem 20 kalorií, a proto je ideální zeleninou při různých redukčních dietách. Cuketová dieta má navíc tu výhodu, že člověku pomáhá zbavovat se nadbytečných kil, aniž by jeho tělu přitom chyběly látky důležité pro fungování jeho organismu. Ale také v případě, že se žádných nadbytečných kilogramů zbavovat nepotřebujete, alespoň občasná přítomnost cukety ve vašem jídelníčku vám rozhodně prospěje.

Pro vysoký obsah vody, kolem 90%, vlákniny, vitamínů a minerálů je cuketa spolehlivým pomocníkem při redukčních dietách. Obalovaná cuketa vás i zasytí, přestože ve srovnání s jinými řízečky má mnohem méně kalorií. Smažte ji ale jen na malém množství tuku.  Klikněte pro větší obrázek!   V cuketě obsažený vitamín A je rozpustný v tucích, a proto se doporučuje konzumovat její plody s přídavkem alespoň malého množství oleje. Klikněte pro větší obrázek!

Prospěje i jinak
Cuketa má dále velmi příznivý vliv na srdeční činnost, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, zvyšuje výkonnost mozku a soustředění, je účinná při ateroskleróze, revmatismu a dně. Zvyšuje stav bílkovin, posiluje imunitní systém, zklidňuje nervy, odstraňuje zácpu, pomáhá k tělesné a duševní odolnosti A to ještě není zdaleka všechno...

Udělejte si vitaminový koktejl
Cuketa skrývá velkou spoustu vitaminů – nejdůležitější je vitamin A, který je nepostradatelný pro látkovou přeměnu v buňkách, chrání zrak a má příznivý vliv na celkovou tělesnou i duševní vitalitu. Vitamin A je rozpustný v tucích, a proto je nezbytné cukety konzumovat s přídavkem alespoň malého množství oleje (nejlépe olivového). Ve slupce se nachází také vitamin E, v celých plodech velké množství hořčíku a vápníku, dále fosfor, draslík, železo, měď, zinek a některé vitaminy skupiny B.

Text: Dana Truksová
Foto: www.biozahrada.unas.cz, www.st.blog.cz, www.iblogyou.fr , profimedia.cz