Ženy vložily žvýkačky do úst asi trochu později než muži. Když se v minulých stoletích používaly žvance tabáku, pryskyřice nebo podobné předchůdkyně žvýkaček, dámy bývaly ještě domácími hospodyňkami a na emancipaci nemyslely. Dnes vládne ve žvýkání rovnoprávnost, ale dáma si má přece jen dávat trochu víc pozor. Nemůže žvýkačku jen tak obloukem vyplivnout.

 

Kam s ní

Když si balíme kabelku na cestu z domu, často si kontrolujeme nejrůznější proprietky – potřebujeme malovátka, mobil, kapesníčky a v poslední době i třeba dezinfekci na ruce. Pro mnohé je i žvýkačka nutnou součástí vybavení. Reklamy nám vtloukají do hlavy, že je nutným zakončením jídla, protože napomáhá čištění chrupu, který by jinak rozežraly bakterie zbylé z jídla, a že osvěžuje dech. Anebo jen tak jednoduše máme žvýkání rádi pro nejrůznější další pocity, které tato činnost přináší.

 

Dáma žvýká decentně

Dělat žvýkačkové bubliny mohou dámy tak do deseti let věku, to je snad jasné. Dáma ani nežvýká tak, aby jí bylo vidět do pusy, ale naopak by měla hezky sešpulit pusinku a držet žvýkačku mezi zoubky, aby se jí netvořily na tvářích syslí torbičky. A žvýkání nemají provázet žádné zvukové projevy, to je také obecně známo. To všechno je v pořádku, dokud dáma nestojí tváří v tvář situaci, kdy je žvýkání vyloučené – návštěva zubní ordinace, pracovní porada, rande…

 

Myslete na její konec

Na likvidaci žvýkaček se vyrábějí takové jemné papírky. Trochu připomínají papírky na balení cigaret. Jsou jednoznačně určeny k tomu, aby se do nich žvýkačka zabalila a zklikvidovala. Žvýkačka má totiž tu nevýhodu, že je lepkavá. Není tudíž dobré vyndávat ji z úst jen tak holými prsty. Může se na nás v nežádoucím okamžiku přilepit. Daleko efektivnější je naprosto nenápadně ji vyplivnout rovnou do něčeho, s čím ji rovnou zlikvidujeme – do zmíněného papírku, do papírového kapesníčku, do rohu od novin, prostě do něčeho, co vzápětí pohodlně vyhodíme. Smotek můžeme i diskrétně uklidit do kabelky, pokud není v dohledu odpadkový koš. V momentě, kdy si dáváme žvýkačku do pusy, bychom měli mít v záloze prostředky pro její likvidaci. Přece dáma nezůstane po mítinku s prstem přilepeným k dolní straně stolu.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com