Pravidlo, že polévka má zůstat na stole, když ji konzumujeme, platí za hranicemi Evropy dost omezeně. To nám ale nevadí. Až budeme v Japonsku anebo v Číně, budeme polévku srkat a nudle krotit tyčkami, ale jsme v Česku a tady jsou tradice stolování jiné.


Nechte talíř na stole

Nádoby s polévkou svádějí k tomu, abychom je vzali do ruky a přiblížili si je pro snadnější konzumaci k ústům. Pro misky to platí daleko více než pro hluboké talíře. Misky k tomu svým tvarem přímo vybízejí. Důvody, proč nechat talíř na stole, jsou většinou estetické a trochu nás zatěžují. Ale to už tak bývá. Pokud budeme takto stolovat, čeká nás odměna ve formě krásnějšího těla. Jsme nuceni se držet hezky rovně, abychom při konzumaci polévky vypadali elegantně. Ano, je to práce, ale rovná záda jsou v tomto případě zadarmo - narozdíl od posilovny.


Jíme pomalu, jíme zdravě

Když jíme řídkou polévku, která má sklony kapat nám do výstřihu nebo na kravatu, musíme se na její konzumaci řádně soustředit. A to je to nejzdravější, co si můžeme při jídle dopřát. Lžíci neseme k ústům zvolna a rozvážně, zabýváme se tím, abychom si nic nepobryndali, a hlava nemyslí na nic jiného než na polévku. Tento proces má blahodárný efekt na celou trávicí a zažívací soustavu. Efekt, který má i spousta dalších společenských přikázání, která jsou zdánlivě jen otravující.


A co ještě

Ještě si nepopálíme jazyk ani pusu, protože si budeme dlouze a soustředěně otírat lžíci o okraj talíře. Mezi jednotlivými sousty můžeme hezky konverzovat. Jednak proto, že nebudeme mít před obličejem misku, a jednak proto, že budeme fungovat v celkově „zpomaleném modu“. Nebude nám hrozit, že bychom si talíř s polévkou vylili do klína nebo v případě misky si namočili prsty do polévky. Misku v jedné a lžíci v druhé ruce si dopřejeme v létě v kempu nebo jinde v polních podmínkách, kde nebude stůl s ubrusem.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com