Babičky ubrousky škrobily, maminky je už jenom praly. My dnes kupujeme papírové. A právě proto, že mnohé hospodyně přešly už dokonce na trhací utěrky, mohli bychom si někdy dopřát luxusu plátěných ubrousků. Bonusem je, že odvedou pozornost stolovníků od případných jiných drobných nedokonalostí.


Z historie ubrousku

Staří Římané byli natolik kultivovaní, že si na hostiny nosili dokonce dva ubrousky. Ano, byly to ubrousky jejich vlastní. Jejich zlaté výšivky byly samozřejmě odrazem společenského postavení. Jeden se používal na otíraní zpoceného čela a ten druhý byl na ruce. Do něj zároveň stolovníci dostávali výslužku.

Ve středověku Evropa na mnoho antických kulturních tradic zapomněla a ubrousek byl jednou z nich. Středověké stoly byly pokryty velkými kusy látky, prvními ubrusy. Místo ubrousku se používal pruh látky, který se táhnul kolem celé tabule a byl společný pro všechny. Můžeme ho vidět na obraze Poslední večeře od Dierica Boutse. Pozdější inovací byl kus látky zavěšený na zdi, do kterého si hodovníci otírali ruce mezi chody. Dosud jsme v epoše, kdy stolování neznalo příbor, a tak se dal na otírání rukou použít také chléb, který se po použití panstvem sbíral do košů a rozdával chudým.

 


Návrat ubrousku

Nutnost používat „individuální ubrousky“ si vynutil pokrok. Netrvalo dlouho a na stůl se začaly prostírat i příbory a konzumace jídla se stala velmi hygienickou. Ubrousky se tak mohly odpoutat od své čisticí funkce a stát se dekorací stolu. V pozdní renesanci a baroku se stoly zdobily se skutečně velkou náruživostí a lidé se dokonce věnovali i umění skládání ubrousků. Když si bral Jindřich IV. Marii Medicejskou, tvořily prý ubrousky na stolech složité lovecké scény.


Nebojte se látky

Možná pamatujete na ubrousky s ruční výšivkou, které si musely dívky ještě v minulém století připravovat pro svou kariéru manželky a kuchařky. Pokud je máte někde zastrčené, klidně je vytáhněte pro zvláštní příležitosti. Dnešní prací prášky si s nimi snadno poradí a chvilka žehlení navíc může přinést i nějakou zajímavou inspiraci. K dispozici je i spousta moderních, barevných látkových ubrousků, které žádné žehlení nepotřebují. Za naskládání do nejrůznějších tvarů budete odměněni bezmezným obdivem stolovníků.

 

Ubrousky a ubrusy můžete zajímavě odekorovat stůl. Víte, jak takový stůl vybírat? Stoly, stolky a židle správných rozměrů a velikostí
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com