Byly doby, kdy dáma nemohla na ulici bez rukaviček a klobouku, a to samozřejmě v kteroukoli roční dobu. Dnes se chodí i ve velkoměstech ve velmi úsporném oblečení. Přímořská letoviska nás přímo vybízejí k tomu, abychom odhodili zbytky oblečení a nechali si na sobě jen to nejnutnější.


Turistům vše dovoleno

Většina přímořských letovisek kolem Středozemního moře, na severu Afriky, v Turecku i jinde leží v zemích, kde se ženy příliš neodhalují. Vysvětluje se to různými náboženskými zvyky, ale vychází to i z praktických zkušeností s klimatem. Široké vlající šaty totiž vytvářejí příjemný průvan kolem těla a je v nich vlastně menší horko než v krátkých přiléhavých modelech. I když jsou v těchto destinacích všichni zvyklí na turistky v šatech na ramínka nebo v tílkách a šortkách či na muže bez triček, neznamená to, že je to oděv vhodný do restaurace.


I konzervativnost může být elegantní

Pokud se chystáte dát si drink na pláži, jsou pochopitelně vhodným oblečením plavky a pareo. Jiné je to, pokud se vydáváme do restaurace. Očekávané oblečení do jisté míry určuje úroveň restaurace. Jednoduše řečeno, jak je prostřen stůl, tak bychom měli být oblečeni. Jednoduchá taverna na promenádě, kde na stolech nemají ubrusy, a to třeba ani papírové, snese prakticky všechno, až na holý pupek pánů nebo chlapců. Trochu pozornosti bychom večerní garderobě měli věnovat ve středně drahých restaurantech. A pak je tu liga, kde se podává jídlo na damaškových ubrusech, k nimž jsou doladěny ubrousky. V takovém podniku by ani pán, ani dáma neměli ukazovat nahá ramena a pánové by si měli zakrýt i svá svalnatá lýtka.


Luxus je i v nás

To, že se na večeři připravujeme, co se týče oblečení, prohloubí náš požitek z jídla. Na dobré menu myslíme vlastně již v okamžiku, kdy saháme do šatníku. Je to také příležitost vyzkoušet si modely, které se v našich klimatických podmínkách příliš často neuplatní, a tím znásobit výjimečnost chvíle. Vždyť lehký dotyk čistého hedvábí nebo batistu je příjemnější než zpocená ramínka maličkých šatiček.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com