Historie pizzy sahá daleko do starověku! Klikněte pro větší obrázek!Kde se vzala?

Odkud přesně pochází pizza, není známo, neboť se podle odhadů konzumuje už více než 3000 let. Vůbec například není jisté, že se jedná o vynález Římanů, jak by se dalo předpokládat. Placku s rajčaty, olivami a dalšími dobrotami znali i staří Řekové a Egypťané. Původ slova pizza také není úplně jasný. Uvádí se buď, že pochází ze slova pitta, tedy synonyma pro placku. Pravděpodobněji se však jeví varianta, že pizza pochází ze staroegyptského bizan, tedy kousat.

Zdravá pochoutka

Pizzu můžeme řadit mezi racionální stravu, kterou lze čas od času doporučit i osobám držícím různé diety. Mouka, z které se peče základní těsto, je přirozeným zdrojem vlákniny. Placka se pak potírá omáčkou z rajčat, které obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Topink neboli obložení si pak volí každý strávník sám, ale jistě uznáte, že kvalitní sýr, špenát, ryba, žampiony nebo olivy ještě nikdy nikomu neuškodily. Vědci také přišli s novým revolučním objevem – pravidelná konzumace pizzy prý posiluje náš kardiovaskulární systém natolik, že výrazně sníží riziko infarktu. Někteří odborníci ale tvrdí, že spíše než o samotnou pizzu jde o to, že v oblasti Středomoří si prostě lidé umějí udělat na jídlo čas, a nejedí ve spěchu na ulici.

Jaké známe druhy?

Mražená pizza není nic moc, ale můžete zkusit polotovary. S nimi už se dá vykouzlit hotový zázrak! Klikněte pro větší obrázek!Existují vlastně dva základní druhy pizzy – klasická (obvykle kulatá) a plněná. Ta je nahoře zabalená a její obsah tedy není přímo pečený, ale dostává zvláštní chuť a také pustí výbornou šťávu. Dále pak pizzy rozdělujeme podle topinku. Podle královny Margarity byl pojmenován základní druh – je na ní rajčatový protlak, mozzarella a bazalka. Když přidáte houby, bude pizza al funghi, dáte-li navíc ještě olivový olej a ančovičky, vznikne vám pizza napoletana, původem z Neapole. „Rozmarná pizza“ neboli capricciosa na sobě nese mozzarellu, sušenou šunku, vejce natvrdo, černé olivy, malé artyčoky a další přísady podle fantazie šéfkuchaře. Pizza á la marinada, tedy připravená po námořnicku, na sobě rovněž nese černé olivy, dále olivový olej, rajčatový protlak, ančovičky a bazalku. Pizza „čtvero ročních období“ (pizza quattro stagioni) obsahuje většinu přísad podobných capricciose, ale kladou se odděleně po čtvrtkách. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna, protože pizza je hlavně o fantazii a chutích.

Jak na pizzu doma?

Není důvod se odbývat mraženou pizzou. Lepší variantou jsou pizzy chlazené, připravené k dopečení, které by měly být čerstvější. Další variantou je koupě korpusu, na který už jen poklademe ingredience a dopečeme. Dále jsou v nabídce již namíchané směsi, z nichž vyrobíme snadno těsto, podle chuti obložíme a dáme péci. Pokud nehodláte využít žádného z nabízených polotovarů, ale chcete si upéci pizzu vlastní, s chutí do toho! Základní těsto, složené z vody, hladké mouky, soli, cukru, olivového oleje a droždí, roztáhneme na placku a potřeme rajčatovou omáčkou. Tu uděláme z čerstvých nebo konzervovaných rajčat, olivového oleje, cukru, soli, cibulky, česneku a koření (bazalka, oregano). Pizzu pak obložíme podle chuti dalšími surovinami (šunka, houby, sýry, mořské plody...) a pečeme ve vyhřáté troubě okolo šesti minut při vysoké teplotě.

Rada na závěr!

Nepovedla se vám domácí pizza? Nevadí, můžete si pro ni příště poslat do pizzerie, která nabízí rozvoz až domů. Klikněte pro větší obrázek!Nechutná domácí pizza stejně jako ta, na kterou chodíte do oblíbené pizzerie nebo jakou jste ochutnali na dovolené v Itálii? Nebuďte smutní, protože to není vaše vina. Kuchařští mistři mají jednak mají letitou praxi a vyučení v oboru, ale především mají k dispozici trouby, které jsou rozpálené na hodnotu kolem 380 stupňů. Té doma s obyčejným sporákem dosáhneme jen stěží, a proto naše pizza chutná jinak. I když určitě skvěle!

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.haaked.com; www.pizzakbely.cz; www.theonion.com, www.profimedia.cz