Bezstresová výchova je možná chvíli fajn, ale kdo má pak sklízet její plody. Když už se někdo rozhodl, že bude dítě mít, bere na sebe zároveň břemeno utváření jeho osobnosti. A v něm jsou i kapitoly chování u stolu. Nejsou těžší než ty ostatní, nebojte se.


Upřímné projevy nelibosti

Děti se chovají u stolu velmi bezprostředně. S jídlem si hrají, či spíše zkoumají jeho vlastnosti – plácají do něj lžičkou, rozpatlávají ho rukama, házejí ho pod sebe, zalévají je nápojem… Pak se seberou a odcházejí, aby špinavýma ručičkama znečistily zeď anebo kanape. Nosí si ke stolu plyšáky nebo autíčka. Zkrátka dělají spoustu věcí, které my dospělí už neděláme, protože nás to rodiče tak naučili. Řeč je tady o dětech, které jsou někde mezi batolecím věkem a raným dětstvím. Děti, které s námi mluví a chápou, co jim říkáme, ale ještě mají mléčné zoubky.


Jednotná pedagogická fronta

Ať dělá dítě cokoli, co se nám nelíbí, měli bychom k tomu zaujmout nějaké stanovisko. A na tom by měli oba rodiče svorně setrvávat: Autíčko na stole? Dobrá, ale bude zaparkované! Už nebudeš jíst? Tak tu s námi stejně zůstaň! Dítě se dostane do zmatku, pokud matka autíčko na stole odmítá a otec by ho dovolil zaparkovat či pokud ho matka po jídle posílá pryč a otec chce, aby sedělo až do konce. Je úplně jedno, co se v které rodině prosazuje za principy stolování, důležité je, aby v nich byli oba rodiče jednotní.


A pak přijde babička

Vymezování výchovných kompetencí s vlastními rodiči, tedy prarodiči dítěte, nebo jinými dospělými je další kapitola. Ale protože už to máme nacvičené s partnerem, půjde to jako po másle. Důležité je, kde se jídlo odehrává – zda doma, nebo u babičky. Je logické, že se hraje podle toho, čí je hřiště. Pokud prarodiče u sebe doma zakazují nebo naopak povolují něco jiného, než se běžně prosazuje doma, je to pro dítě jen dobré. Pochopí, že pravidla nejsou neměnná, otec ani matka nejsou bohové a jinde to klidně může fungovat jinak.

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com