Francouzskou metropoli nelze zvládnout ani za deset návštěv. V horečnatém velkoměstě byste se mohli nechat zavalit nejrůznějšími historickými monumenty, návštěvami muzeí, kabaretů nebo nočních barů. V lednu, kdy není příliš vhodné počasí na procházky a kdy v městě módy propuknou výprodeje, je ideální čas na prošmejdění nádherných obchodních domů.

 

Pařížská secese - kulisy pro elegantní shopping

Velké obchodní domy, které svému účelu slouží dodnes, byly v Paříži vystavěny před více než sto lety. Jsou to stavby ve stylu vrcholné secese a jejich návštěva stojí za to, i když nejsme milovníci nakupování. Podobné obchodní domy mají i další evropské metropole, jako jsou Brusel, Moskva nebo Berlín. Ty pařížské jsou ovšem nejúžasnější a svou nádherou mohou soutěžit možná s londýnským domem Harrod´s. Paříž si z konce devatenáctého století zachovala především dvě stavby. Galeries Lafayette a Printemps. Ten prvně jmenovaný založili již v roce 1894 dva bratranci na rohu ulic Chassé d´Antin a La Fayette. Dnes je tady stanice metra stejného jména. O dva roky později jejich společnost vykoupila prakticky celý blok domů a začala se stavbou obchodního domu, který byl otevřen v říjnu roku 1912. Pět pater s kupolí vysokou třicet tři metrů si dodnes zachovalo mnoho ze své původní krásy.

 

Vynálezce výprodeje

O několik čísel dál na bulváru Hausmann stojí druhý secesní klenot – obchodní dům Printemps. Byl založen již v roce 1865, a to velmi odvážně, protože tenkrát to byl skoro okraj města. I další počiny zakladatele byly velmi originální. Jako první nechal udělat obrovské výklady a hned po roce fungování uspořádal první výprodej, přesně jak to známe dnes, aby se prostě zbavil zboží, které bylo „demodé“. Později koupil další budovy, kde instaloval tenkrát v obchodech nevídanou vymoženost - výtahy. Protože Printemps v roce 1881 vyhořel, dnešní podoba obchodního domu pochází především z roku 1982. Zejména z interiéru zaujme také jeho vitrážová kupole, kterou roku 1973 opravoval vnuk mistra, který ji původně vytvořil. V posledním patře je restaurace a terasa, z níž je úchvatný výhled na celou Paříž a další místa vhodná k nakupování.

 

 

Tříkrálový koláč nebo věnečky Tour de France

Při nakupování nebo po něm je třeba se občas zastavit a dát si kávu v některé pařížské kavárně. To je povinný program při každé návštěvě. Francouzské dortíčky uspokojí každé choutky. Vyrábějí se lehoučké košíčky plné ovoce přelité závojíčkem želatiny, místní specialitou je i Paris-Brest, variace na větrník, která je ovšem vzhledem k historii svého vzniku vhodná pro období Tour de France. O tom bude řeč jindy. V období začátku roku byste neměli vynechat tříkrálový koláč. Prodávají se v každém pekařství a mají díky kreativitě pekařů a cukrářů bezpočet variant.
 

 

Recept: Koláč tříkrálový čili Galette Epiphanie

Připravte si: 1 listové těsto, 1 žloutek, 80 g másla, 2 vajíčka, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com