Zázvor je zdravý

Zázvor si svou popularitu získal díky nasládlému kořeněnému aroma. Jeho chuť je nezaměnitelná, palčivá a lehce štiplavá, způsobuje to látka zvané gingerol, éterické oleje a zázvorové silice. Navíc má blahodárné léčivé účinky. V prvé řadě zázvor milují ti, kdo dbají na štíhlou linii – zázvor nejenže příznivě působí na zažívání, ale především napomáhá k odbourávání tuku a snižuje hladinu cholesterolu. Nejen tím je vhodný i pro kardiaky, zároveň také aktivuje celý srdečně cévní systém.

 

Kořen zázvoru nevypadá příliš přitažlivě, ale nenechte se zmást vzhledem. Klikněte pro větší obrázek!Jak na něj?

Čerstvý zázvor můžeme koupit vcelku, pokrájený či nastrouhaný a v ledničce nám vydrží čerstvý asi po dobu jednoho týdne. K dostání je samozřejmě i zázvor sušený. Dále se zázvor nakládá, kanduje, používá k výrobě oleje a různých esencí. Zalitím půl lžičky mletého zázvoru si připravíme čaj se zajímavou kořeněnou chutí. Ze zázvoru se vyrábí i pivo s nezaměnitelným aroma a je nezbytným doplňkem svařeného vína. V neposlední řadě lze doporučit alespoň ochutnání velmi zvláštní zázvorové limonády, na kterou jsou třeba děti v Británii běžně zvyklé. I u nás je už k dostání, lepší restaurace ji pak mají ve stálé nabídce. Jejich rodiče tak nemusí mít strach, že pijí zdraví škodlivé slazené nápoje.

 

Zázvor je oblíbenou přísadou do perníků a dalších pečených sladkostí. Klikněte pro větší obrázek!Slané, sladké – všechno chutná!

Zázvor se hodí jak do sladkých, tak do slaných pokrmů, a to zejména těch orientálních. Zjednodušeně se říká, že zázvor má stejné užití v kuchyni jako kari – do rýže, nudlí a masových pokrmů, včetně rybích, ale i do směsí zeleninových. Zázvor se používá i k výrobě sushi. Kuchaři z něj připravují marinády k pečení husy, kachny a zvěřiny – často v kombinaci s česnekem. Ze sladkých pokrmů je dobré přidat zázvor do medu, kterým pak poléváme banán nebo jablka. Lze jej ale použít do většiny pečeného a dušeného ovoce. Při pečení jeho palčivou chuť oceníme především v perníku, sušenkách zvaných zázvorky, ale i v jiném pečivu. Někdo přidává zázvor i do pudinků. Ale pozor, chuť čerstvého a sušeného zázvoru se v mnohém liší, vždy se ujistěte, že používáte ten správný, který doporučuje návod!

 

Zázvor je velmi oblíbený jako koření, používá se ale i celý. Nejslavnějším produktem ze zázvoru je zázvorová limonáda. Klikněte pro větší obrázek!Pozor, je to afrodisiakum!

Pro některé labužníky má ale zázvor příliš palčivou chuť. Jenže, v tom tkví právě jeho léčivé kouzlo. Má schopnost rozehřát tělo a působí protizánětlivě. Proto je zázvor vhodný k léčbě koupelí – v podobě čajů či napařování. Pomáhá rozpouštět hlen a silice dráždí, prokrvují a mírně dezinfikují sliznici dutiny ústní. Naši předci používali zázvor rovněž jako silné afrodiziakum. Ale pozor na dávkování. S konzumací vyšší než 5 g denně riskujete pálení žáhy, průjem a jiné komplikace.

 

Text: Zuzana Veselá

Foto: http://www.foodsnherbs.com/; http://www.mtkilimonjaro.blogspot.com/; http://www.profimedia.cz/