Nestyďte se, je kam vyrazit!
Piknik může být příjemným víkendovým zpestřením, stejně tak jako osvěžením náročného pracovního dne, zejména pokud jej trávíte ve strohé kanceláři. Volba místa závisí na tom, kolik máte času. Ve všední den můžete mít pocit, že si takový luxus jako je jídlo v přírodě nemůžete, a to zejména z časových důvodů, dovolit. Ale víte, že i ve větším městě můžete najít několik pěkných míst? Ano, a dokonce i nedaleko od místa, kde pracujete.

Ve Spojených Státech jsou pikniky v přírodě úplně běžnou záležitostí. Není divu, vždyť jíst na čerstvém vzduchu je velmi příjemné a také zdravé.  Klikněte pro větší obrázek!Měla by stačit i hodinka
Pokud se rozhodnete pro časově nenáročný piknik uprostřed pracovního dne, stačí pozvat milou osobu, koupit po cestě něco dobrého, byť nealkoholického k pití, obloženou bagetu, zeleninový salát a dát si oběd třeba u fontány, obklopené rozkvetlými stromy. A i necelá hodinka, která bohužel neuvěřitelně rychle uteče, vám dodá mnoho energie i chuti do další práce. O víkendu nebo o dovolené mívá člověk více času, takže může zajet někam na louku, obklopenou skupinou stromů, rozprostřít si na trávě deku a rozbalit piknikový koš. Jen pozor na místa v blízkosti stojatých vod, kde vás mohou obtěžovat komáři.

Co NEpřipravit k jídlu?
Jídlo připravujeme s ohledem na venkovní teplotu a na dobu, která uplyne mezi jeho přípravou a konečnou konzumací. Existují potraviny, které jsou pro piknik zcela nevhodné, dokonce až zdraví nebezpečné, zejména v létě. Jedná se o lahůdky a saláty, které obsahují majonézu, dále pokrmy z mletého masa a ryb, ale i některé mléčné výrobky, stejně tak jako jídla, jejichž konzumace v přírodě může být poněkud komplikovaná.

Na piknik se hodí pořádný piknikový koš. Pěkně hluboký, aby se do něho vešlo co nejvíce dobrot. Klikněte pro větší obrázek!Jídlo uchovají praktické obaly
V obchodech můžete koupit nejrůznější praktické obaly, termosky a tašky, které po několik hodin uchovají teplotu a konzistenci předem připraveného jídla. Když chcete udělat radost tatínkovi a v rámci pikniku mu dopřát pravou svíčkovou s knedlíkem, můžete ji sice přivézt na odlehlou loučku v plastikových termonádobách, ale neztrácí tak ono jídlo v přírodě svůj půvab? Vždyť svíčkovou s knedlíkem si může dát tatínek v každé dobré hospodě a nemusí kvůli tomu podnikat dalekou cestu. 

Co připravit k jídlu?
Mezi vhodné piknikové pokrmy patří studená pečená a grilovaná masa, výborně chutná telecí pečínka, kuře na tymiánu, grilované vepřové, nebo krůta se zázvorem atp. Oblíbenou piknikovou přílohou je pečivo, zejména křupavé bagety, ať už klasicky z bílého pečiva nebo tmavé, celozrnné, grahamové nebo ořechový chléb. Do plastové termonádoby si můžete sebou vzít nakrájenou očištěnou zeleninu, papriky, okurky, rajčata nebo plechovku oliv. Listový salát moc dlouho nevydrží, když není v chladu. Zálivku do salátu je lepší vzít si s sebou zvlášť v lahvičce a pokapat jí zeleninu až v době podávání. Zálivku na salát připravujeme obvyklým způsobem.

Co připravit k jídlu? Pokud si s tím nechcete lámat hlavu, můžete si koupit již připravené piknikové menu. Klikněte pro větší obrázek!Další dobrůtky…
Místo masa můžete použít i sýr. V kombinaci s francouzskou bagetou a lahvinkou dobrého červeného si určitě piknik užijete. Ve velmi teplých letních dnech si můžete do termonádoby připravit nakrájený meloun nebo směs ovoce. Do klasické termosky můžete dát zmrzlinu. Pohodový je také piknik s bábovkou nebo ovocným koláčem či štrůdlem a kávou z termosky. Mléko do ní přidejte už doma při přípravě kávy. Jak vidíte, existuje mnoho možností. Tak pozor na komáry a dobrou chuť!

Text: Markéta Veselá
Foto: http://www.wholefoodsmarket.com, http://www.math.toronto.edu, http://www.suwanee.com , profimedia.cz