Kde se vzalo mojito?

Poprvé bylo v baru představeno v roce 1927, přičemž v literatuře se tento pojem objevuje již od roku 1910. Proces jeho vzniku je ale daleko zajímavější. Dělníci na třtinových polích dostávali k pití od zaměstnavatelů šťávu s třtinovým cukrem. Obyčejná šťáva jim ale nechutnala tolik, jako když ji trochu zpestřili kapkou aguadienty, předchůdce rumu. Postupně je napadlo do nápoje ještě natrhat a nadrtit trochu máty. Trochu záhadou stále zůstává, jak se vlastně do nápoje dostala jeho dnes již nedílná součást, a to je limetka. Má se za to, že je výplodem fantazie nějakého kubánského barmanského mistra. V poslední době přicházejí barmani i s novými chuťovými variantami tohoto nápoje – jako je jahodové, mangové nebo vanilkové mojito. Nemáte-li chuť na alkohol, můžete zkusit také tzv. virgin neboli nealkoholické mojito.

Výhodou mojita je, že k výrobě nepotřebujete žádné speciální vybavení. Klikněte pro zvětšení! Máta – nezbytná součást tohoto osvěžujícího nápoje. Klikněte pro zvětšení!

Co potřebujete?

Pro nás, kteří se chystáme připravovat mojito doma, je příhodné, že jeho výroba není nijak složitá. Potřebujete bílý rum, led, limetky, mátu a třtinový cukr. Vše je bez problému k dostání v běžné maloobchodní síti. Druhou výhodou tohoto nápoje je, že se nemixuje, a proto nepotřebujete žádné speciální shakery – mojito se připravuje jednoduše přímo ve vysoké sklenici bez nožičky. Možná se také obáváte, že nebudete mít drcený led, se kterým mojito obvykle v restauracích servírují. Ani to není problém – buď můžete použít celé kostky ledu, nebo si led jednoduše nadrtíte. Stačí ho dát led do utěrky a rozdrtit paličkou na maso.

Stále oblíbenější variantou je ovocné mojito. Klikněte pro zvětšení!Nejlepší postup

Nakrájíme limetku, nejlépe tak, aby nám co nejméně šťávy vyteklo okolo. Šťávu vymačkáme do sklenice, zasypeme třtinovým cukrem a na to vhodíme několik lístků máty. Máme-li mátu i se stopkou, byla by škoda ji vyhazovat – prostě mátou se stopkou vzniklý nápoj na závěr ozdobíme tak, že se potáhne sklenicí třeba až na dno. Přidáme led a vše drtíme přímo ve skleničce k tomu určeným muddlerem nebo rukojetí od vařečky. Pak přelijeme celou směs rumem dle chuti a ještě doplníme sodou. Poměry použitých ingrediencí záleží na chuti každého, případně na velikosti sklenice. Nyní zbývá už jen mojito dozdobit mátou a limetkou a můžeme podávat! Pozor ale, nesmíme zapomenout na nezbytné brčko, bez něj totiž mojito skoro nejde pít – běžným nakloněním sklenice si prostě nikdy nevychutnáme celé chuťové spektrum, které tento osvěžující koktejl nabízí!

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.thegreenhead.com, www.webdrinks.cz, http://images.teamsugar.com