Jen takový kousek kůry...

Skořice má svůj domov na Srí Lance, kde tento strom hojně pěstují v takzvaných skořicových zahradách. Místní dělníci seřezávají kůru ze skořicovníku a dávají ji sušit. Vy si ji pak koupíte v obchodě už pěkně usušenou a voňavou. Ale aby bylo jasno – skořice není jen tak obyčejný kus kůry, ale po staletí známé koření, které se využívalo k léčebným i magickým účelům.

 

Co všechno umí?

Skořice má totiž silné dezinfekční účinky a dokáže částečně působit i jako antibiotikum. Skořice usnadňuje trávení (takže je ideální při nadýmání či průjmu), podporuje odkašlávání (proto je dobré ji servírovat v době chřipek), a navíc aktivuje i krevní oběh, takže je ideálním kořením pro všechny zimomřivce a zmrzlíky! Máte-li doma dospívající dcerku, která má problémy s menstruačním cyklem, skořice je jedním z přírodních prostředků, které jí tato období usnadní.

 

Pár tipů pro domácí marody

V zimě jsou děti vystaveny spoustě chorob. Ať se rodič snaží, jak chce, nemoci skoro nikdy nezabrání. Pokud má váš „svišť“ bolení bříška, zkuste mu naservírovat tento skořicový nálev. Jak na to: Stačí, když jednu lžičku mleté skořice zalijete šálkem vroucí vody a louhujete přikryté zhruba 10 minut. Zcezený nápoj dejte marodovi ještě teplý. Trpí váš potomek na bolesti zubů nebo záněty dásní? Pak mu vyrobte kloktadlo: Kousek skořice a tři hlavičky hřebíčku krátce povařte v jednom šálku vody. Zcezený a vychlazený odvar použijte jako kloktadlo.

 

 

Skořice v kuchyni

Když se řekne skořice, většině lidí se vybaví zimní pečivo, obzvláště pak jablečný štrúdl. Není divu, toto exotické koření totiž chutná skvěle právě s českým ovocem, jako jsou jablka, hrušky nebo meruňky. Ale i další spojení stojí za hřích - naprosto ojedinělá je například kombinace skořice s medem, mandlemi, banány nebo čokoládou. Proto neváhejte a zapojte skořici do svého prosincového pečení. Vyzkoušejte například vynikající sušenky, které dětem budou chutnat a zároveň jim i zvednou náladu.

Bonus: Skořice mimo jiné zahání zimní deprese.

 

Recept: Skořicové sušenky pro dobrou náladu, proti únavě a depresi podle Hildegardy z Bingenu

Připravte si: 300 g hladké mouky, 200 g jemně mletého hnědého cukru, 100 g másla,  Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

Zdroj: Magdaléna Staňková-Krohnová: Bylinky pro děti a maminky (Nakladatelství Grada Publishing 2009)Autor: Vanda Novotná | Fotografie: www.isifa.com