V současné době patří mezi nejpopulárnější konzervování ovoce a zeleniny zamražení, nebo kompotování. Ovšem naše babičky uměly s švestkami úplná kouzla i bez vymožeností jako je mrazák.

Na výsluní se vrací sušení ovoce, ke kterému se tyto temně fialové plody hodí zvláště dobře díky vysokému obsahu cukru a pektinu. Také výroba povidel nikdy úplně nezmizela. Jistě, můžete si je koupit v obchodě, ale v tom případě raději nečtěte jejich složení. Ale domácí povidla připravovaná dlouhým vařením budou chutnat zaručeně lépe. A za pár kaček a trošku námahy si tak pořídíte zásobu vynikající náplně do buchet, koláčů, či knedlíků.

 

Recept na přípravu sušených švestek

Pokud doma nemáme sušičku ovoce, je optimálním způsobem na sušení švestek tento třístupňový systém. Nejprve sušíme švestky po dobu 3,5 hodiny při otevřené troubě a při termostatu nastaveném na úsporný režim. Tak dosáhneme teploty kolem 45 stupňů Celsia. Pak plody do dobu 3,5 hodiny necháme přirozeně vychladnout a sušíme při teplotě do 60 stupňů Celsia asi 4 hodiny. Potom je opět necháme 2 - 3 hodiny vychladnout a konečně dosoušíme při teplotě 80 stupňů Celsia delší dobu, kolem 12 - 15 hodin. Švestky musí po usušení obsahovat jistou vlhkost a musí být pěkně vazké a mírně šťavnaté.

 

 

Švestkový ocet

Švestkový ocet se výborně hodí jako přísada ovocných nápojů, do moučníků i salátů.
Potřebujeme: ½ kg švestek, ½ l kvalitního jablečného nebo vinného octa
Postup: Umyté a vypeckované švestky vložíme do láhve se širokým hrdlem, zalijeme je octem, zavážeme a necháme po 3 dny odpočívat na teplém místě. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme, nalijeme do vymytých lahví a dobře zazátkujeme. Ocet skladujeme na temném a chladném místě.

 

Švestková povidla

Na pekáč naskládáme umyté a vypeckované švestky. Posolíme je a podlijeme troškou vody. Pečeme je v troubě asi na 40 stupňů Celsia. Občas promícháme. Povidla se odpařují velmi dlouho, někdy to trvá i celý den. Hotová povidla musí být hustá, pro představu si můžeme udělat zkoušku, že když pekáč nakloníme, nesmí nám vytékat. Nakonec je plníme do vymytých a alkoholem vypláchnutých sklenic a zavařujeme 20 minut na 80 stupňů Celsia.Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: www.isifa.com