Kdepak je bambusový ráj?

Bambus je dřevnatá travina, která roste tam, kde je hezky teploučko – obzvláště v asijských zemích, jako je Čína, Korea, Japonsko, Indie nebo Thajsko. Setkat se s ním však můžete i v jižní Americe, Austrálii či Africe. Na světě existuje 600 druhů bambusů, které se liší výškou či barvou (může být hnědá, zelená, žlutá či žíhaná).

Roste jako z vody

Tato travina je považována za jednu z nejrychleji rostoucích rostlin. Zpočátku se rozrůstá především pod zemí, jakmile však vyžene na povrch první výhonek, vyraší doslova závodní rychlostí. Za jediný den se klidně vyšvihne do výšky o jeden metr či dva!

Vytuhlý bambus

Další zvláštností bambusu je jeho tvrdost. Tu způsobuje vysoký obsah kyseliny křemičité, která činí stébla pevná a velmi odolná. Není proto divu, že bambus je ve své domovině považován za velmi žádaný stavební materiál. V Asii se z bambusu staví domy, ploty, vyrábí se z něj nábytek či dekorace (různé koše, rohože) či hudební nástroje. A co víc – bambus patří i mezi oblíbenou surovinu asijské kuchyně.

Lahůdka na talíři

Vaření s dospělým a již tuhým bamusem, by šlo určitě velmi špatně. Proto do kulinářských pochoutek používají pouze mladé výhonky, které jsou měkké (mají pouze tenoučkou slupku) a sladké. Asiaté si na těchto lahůdkách pochutnávají hned zjara.

Bohužel bambusová sezóna trvá jen chvilku, protože výhonky velmi rychle dřevnatí. U nás v Čechách jsou k sehnání víceméně již sterilované – ve fólii či konzervě. Bambusové výhonky se hodí do všech zeleninových jídel, jako je například lečo či rizoto. Naprosto neodolatelné jsou však pro přípravu čínských, indických či thajských jídel.

Čínská polévka
Bambus se výborně hodí třeba do polévek, či salátů.

Bambus pod parou

Příprava nakládaného bambusu, není složitá. Stačí, když ho nakrájíte na zhruba pěticentimetrové kousky a vložíte do osolené vody a povaříte 15 minut (pokud ho přidáváte do směsi, například pro přípravu číny, stačí, když bambus pak podusíte společně s masem a ostatní zeleninou).

Podařilo se vám sehnat čerstvé bambusové výhonky? Pak tento poklad nechte ve vroucí vodě probublávat o krapet déle. Bambus totiž obsahuje škodlivé látky, které se varem zcela odbourávají.

Bambusové výhonky
Bambusové výhonky se dají koupit konzervované

Lék proti astmatu

Bambus má spoustu svých světlých stránek - tak třeba obsahuje již zmíněnou kyselinu křemičitou, která výborně působí jako lék proti astmatu. Jeho konzumací zároveň získáte i menší množství vitaminu C a B.

Vyzkoušejte, jak bambus skvěle chutná!

Recept: Jarní závitky s bambusovými výhonky

Připravte si: rýžový papír, sušené houby šitaké, bambusové výhonky, cibule, čínské zelí, kuřecí prsa , Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

Text: Vanda Novotná
Foto: gomushroom.com, thinkstockphotos.com
Zdroj: Recept je převzatý ze stránek varecha.pravda.skAutor: Vanda Novotná | Fotografie: gomushroom.com, thinkstockphotos.com