Levandule lékařská, latinským názvem Lavandula angustifolia, je aromatická, dekorativní hluchavkovitá rostlina, dorůstající do výšky čtyřicet až šedesát centimetrů. Má úzké, stříbřitě šedé, chlupaté aromatické listy. Od července rozkvétá nádherně voňavými květy v dlouze stopkatých lichoklasech. Drogou je květ, méně často i nať. Květ se sbírá v červenci, ještě před úplným rozvitím. Celá bylina je prostoupena éterickými oleji, saponiny, hořčinami a tříslovinami. Na světě existuje spousta odrůd levandule.


Léčivé účinky levandule

Levandulová vůně je dílem vzduchem unášených molekul linalyl acetátu, oleje, jenž stimuluje čichová centra v mozku a celkově uklidňuje centrální nervovou soustavu. Vdechování této vůně navozuje účinnou relaxaci celého organismu. Po levanduli můžeme sáhnout i při pocitech napětí, stresu, depresi či úzkosti. Studie potvrdily, že její aroma povzbuzuje typ mozkové činnosti spojované s uvolněním.

Odborníci zabývající se výzkumem léčby rakoviny zjistili, že monoterpeny, chemické sloučeniny obsažené v levanduli, pomáhají zastavovat vývoj rakovinových buněk a mohou i předcházet jejich množení. Výsledky jsou natolik slibné, že výzkumy nadále pokračují. Droga také pomáhá uvolňovat křeče hladkého svalstva trávicího traktu, tím zlepšuje i střevní peristaltiku a odtok žluče do střev. Dále působí antibioticky a povzbuzuje slinivku břišní k tvorbě enzymů. Má rovněž močopudné účinky.


Čaj na dobrou noc

Květ levandule, květ hlohu, meduňku, kořen kozlíku a chmel smícháme ve stejném poměru. Čaj si připravíme tak, že dvě čajové lžičky směsi zalijeme třemi dl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme a můžeme podávat. Čaj je vhodné pít asi hodinu před plánovaným ulehnutím. Tuto směs můžeme popíjet i při nervozitě, stresu, úzkostech a depresi.


Levandule v kuchyni

Společně s yzopem, oreganem, bazalkou, rozmarýnem, šalvějí, tymiánem, fenyklem a saturejkou patří levandule ke známým provensálským bylinkám. S touto bylinkou dodáme masu i pokrmům z ryb delikátní aroma.

  • Čerstvé květy levandule můžeme nasekat a přidávat před pečením do dortů, lineckého těsta či sladkého pečiva.
  • Na ozdobu můžeme posypat dorty nebo dezerty korunními plátky levandule.
  • Ke konci vaření přidávejme květy do marmelád, džemů či ovocných kompotů. Získají tak sladce kořeněnou příchuť.


Levandulový cukr

Když vložíme několik sušených levandulových kvítků na týden do ovocného či hroznového cukru, dodáme mu tak nádherně jemnou vůni. Jestliže květy rozemeleme a smísíme je s cukrem, vůně bude mnohem intenzivnější. Takto aromatizovaný cukr je vynikající na pečení.

 


 Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: Simona Procházková DiS.,