Potrpí si na zdravý styl
Finové jsou národem, který si snad více než kterýkoliv jiný zakládá na zdravém životním stylu. Není divu, že se zdejší kuchyně řadí mezi nejzdravější, a to nejen díky velké spotřebě ryb a celozrnného pečiva. Tradiční finská jídla v sobě spojují vlivy skandinávské a ruské, ovšem na rozdíl od Švédů Finové méně sladí a oproti Rusům zase nepoužívají tolik tuků. Přesto místní strava vyniká plností a hutností, je vyvážená a pestrá.

Od kuřete k sobímu masu
Z masa ve finské kuchyni dominuje kuřecí maso, v menší míře pak hovězí a vepřové. A samozřejmě ryby, kterým vévodí zejména losos, pstruh a štika. Dále se na finských Nepostradatelnou surovinou ve Finsku jsou ryby a dary moře. Losos je takřka všudypřítomný. Klikněte pro větší obrázek!stolech objevují úhoři, candáti a marény. Za absolutní specialitu se považují vybrané druhy jiker a říční raci. Tradiční finskou pochoutkou je pak sobí, případně losí maso v nejrůznějších úpravách...

Losos na tisíc způsobů
Masa se většinou připravují dušená nebo pečená s přírodními šťávami, velmi oblíbenou úpravou je také sušení a uzení. Z rybích pokrmů jmenujme naložené filé, lososa nebo pstruha. Typický je rybí salát Rosolli, jehož hlavní surovinou jsou sledi, rapu (specialita z říčního raka) nebo finský kaviár mäti podávaný s cibulí a kysanou smetanou. Pro našince zní exoticky pokrmy připravované ze sobího masa, ze kterého se připravuje především guláš a pečeně. 

Dary zahrad a lesů
Ze zeleniny je ve Finsku velmi oblíbená například kapusta, typické jsou i rozličné nákypy, zvláště pak mrkvový či brukvový. Ve velké míře jsou zastoupeny i různé druhy hub, z kterých se například připravuje výtečná krémová polévka. Lesní plody jsou tu vůbec velmi oblíbené, ve finských receptech jsou hojně zastoupeny třeba moruše nebo borůvky.

Mňam, palačinky na ohni
Díky ruskému vlivu jsou ve Finsku populární pirohy – slané s rýžovou či bramborovou náplní, sladké se sladkou rýží a plněné marmeládami či strouhanou mrkví. Mezi další oblíbené sladké pokrmy můžeme zařadit koblihy se skořicí a kardamonem či koblihy plněné moruškovou zavařeninou, případně šátečky s plody lesa. Nevídaným sladkým pokrmem jsou »muurinpohjapannu pans«, které lze připodobnit k našim palačinkám s lesním ovocem, šlehačkou nebo zmrzlinou. Zvláštností je, že jsou pečeny na otevřeném ohni. 

Nejen ve Finsku je naprostou delikatesou černý kaviár. Klikněte pro větší obrázek!K Finsku neodmyslitelně patří vodka. Je ji tu ale složitější koupit než u nás. Klikněte pro větší obrázek!

A co k pití?
Nejběžnějším nápojem podávaným k jídlu je čistá voda, která se obvykle servíruje automaticky. Pije se i zdejší pivo a finskou specialitou je sekt z bílého rybízu nebo angreštu. Ve Finsku se prodej alkoholu řídí přísným zákonem, lze ho koupit jen ve specializovaných obchodech. Jedničkou je samozřejmě vodka, ale Finové mají v oblibě také likéry z různých druhů ovoce, medovinu a svařené víno.


Text: Dana Truksová
Foto: http://www.3klik.cz/; http://www.novyvek.cz/; http://www.luxus.cz/ ; profimedia.cz