Franky se nacházejí v samém středu Evropy. Na mapě je hledejte na sever od Dunaje. Jejich hlavní tepnou je Mohan, který tímto regionem protéká napříč od Bayreuthu přes Bamberk a Würzburg a v jiné spolkové zemi se vlévá do Rýna.

 

Bohatý středověk

Zdejší krajina je bukolicky vlídná. Mírné pahorkatiny protíná mohutný Mohan. Římané se sem ale nedostali, a tak rozkvět země začal až s počátky Franské říše. Ze středověku se tady zachovalo spousta nádherných hradů. Mnohé byly rozšířeny nebo přestavěny, ale všechny si dodnes zachovávají majestátní krásu. Po většinu své historie byly Franky samostatnou zemí. Teprve minulé století z nich Bavorsko udělalo svou administrativní část. Místní lidé si ovšem stále hýčkají svou identitu. Snad proto se místní vinařská kultura chce odlišit od zbytku největší spolkové země, která je královstvím piva.

 

Vinice starobylé a vzácné

Některé vinice byly založeny již před tisícem let, tedy s příchodem Franků přibližně v 9. století. Frankové také dali celému regionu jméno a přinesli do země křesťanství. Pěstování vína tady přejí přírodní podmínky. Kopce tvořené vápencem nebo sopečnými horninami jsou velmi úrodné a svou roli hraje i jejich sklon. Některé vinice jsou zkrátka ideálně nastaveny slunci. A konečně je tady Mohan, jehož hladina působí jako zrcadlo, které odráží další paprsky.

 

Co jíst a pít

Na talíř nabízí region především uzeniny. Téměř každé německé město si hýčká svou speciální bílou klobásku. Ty typicky franské mají ideální velikost, na rozdíl od obrovských mnichovských a titěrných norimberských. Jedno ale mají společné: jejich dominantním kořením je majoránka. Existuje však jedna výjimka. Mainfränkische Meterbratwurst je specialita, kterou v roce 1952 začal vyrábět hospodský a řezník jménem Lorenz Stark. Historka o vzniku dlouhé klobásky je prostá. Jistý host při placení prý podotkl: „Ty vaše klobásky jsou tak dobré, že bych jich snědl metr.“ Pro menší žrouty se vyrábějí i v půlmetrových variantách. Podávají se s kyselým zelím

Typické víno se tady prodává ve stejných lahvích jako před mnoha stoletími. Jsou z 'ánfasu' hezky baňaté a z 'profilu' štíhlé. Trochu připomínají vojenské čutory s protáhlejším hrdlem. Že se jedná o historický tvar, můžete občas postřehnout na vyobrazeních ve starých hradech. Na reliéfech a obrazech se objevují jako doplňky vypodobněných osob.

Hlavním vínem, které se ve Frankách pěstuje, je Silvaner, v závěsu za ním jsou Ryzlink a Pinot Noir. Bílá vína jsou zde nejlepší, i když se v posledních letech začínají pěstovat i červená. S návštěvou Frank neotálejte, protože letošní sezona bude velmi špatná. Stačila jedna mrazivá noc na začátku května a úroda je ohrožená.Autor: Jana Vlková | Fotografie: Franken_tourismus