Čas grilování ještě nekončí. Je třeba si ho užívat, dokud to počasí dovolí. Na první pohled vypadá tento druh stolování velmi jednoduše – všichni volně korzují po trávníku, v jedné ruce tácek s masem a v druhé sklenku. Abychom dosáhli tohoto bukolického obrazu, je třeba zamyslet se trochu nad přípravami. Nejspíš nám totiž uniklo, že našemu hostu chybí třetí ruka na chléb a ještě jedna na příbor.

 

Kdo dostává první

Vzhledem k tomu, že grilování se odehrává v přírodě, často nemá žádný zasedací pořádek a také žádný přesný program a nemohou se na něj vztahovat ani všeobecná pravidla etikety. Málokdy máme k dispozici gril tak velký, aby se tam najednou vešlo maso pro celou společnost. Když se začne nabízet maso z první várky, najednou jej nikdo nechce. Všichni se upejpají a dávají si navzájem přednost. Pak konečně někdo maso přijme a začne ho na svém vlastním talíři dělit na menší porce, které rozdává na talíře dalších hostů.
Hostitel musí tedy v těchto podmínkách projevit trochu rozhodnosti. Od velmi zdvořilých pobídek přejde k prosté distribuci masa a na otázky typu: „Ale kde má Franta…?“ odpovídá zřetelným „Dostane támhleto další.“

 

Jak se tomu vyhnout?

V Česku se grilování často příjemně protahuje, a tak při plánování grilovacího menu nejsme omezeni časem. Základem jsou vždy malé kousky masa, uzenin nebo zeleniny. Grilovat můžeme i kratší špízy a na lávovém kameni je možné připravit i vajíčko. Tak se dostane rychle na většinu strávníků. Nikdo nemusí hladově koukat ani cítit pocit viny, když dostane porci z první rundy.
Nesmíme zapomínat na další důležitou součást grilování - zeleninu. Hlávkový salát s originální francouzskou zálivkou je sice výtečný, ale talíř s ním zabere spoustu místa a zaměstná obě ruce a ještě u něj hrozí, že nás znečistí. Daleko lepším řešením jsou kousky čerstvé zeleniny a omáčky k jejich namáčení. Hosté se jimi dobře a zdravě zaměstnají při čekání na další ugrilované dobroty. Pokud to vypadá, že na stole je všeho hodně, zpomalí to rychlost konzumace. Důležitá je celková atmosféra, nikoli skutečné množství chodů. 

A pak už se konečně nechejte unášet variacemi etikety: první dostane babička, protože je nejstarší dáma, nebo děti, protože mají jít dřív spát, či snad spolužačka, kterou jste neviděli dvacet let...Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com