Klobásky to jistí
Pro ty, kdo s grilováním teprve začínají, jsou nejjednodušším řešením párky nebo klobásy. V obchodě vám poradí, které jsou vhodné ke grilování. Platí ale jedno pravidlo – nemá smysl šetřit. Levné párky a klobásy viděly maso jen, jak se říká lidově, z vlaku a jsou plné mouky. To znamená, že vám budou na grilu praskat a rozhodně si na nich nepochutnáte. Doporučit vám můžeme například bílé grilovací klobásy, které mají svůj vzor v tzv. norimberských klobásách a vyrábějí se z kvalitního vepřového masa, soli, majoránky a ovčích střívek.

Ryby jsou zdravé a na grilu skvěle chutnají.Klikněte pro větší obrázek!Kuře a spol.
Když si troufnete na maso, záleží jen na vás, které máte nejraději. Velmi populární je drůbež. Tu je nejlepší rozporcovat na stejné díly a marinovat. I při grilování jednotlivé kousky potírejte – pokud už nemáte marinádu, použijte klidně jen máslo. Ve chvíli, kdy je maso matné a ani u kostí není narůžovělé, je hotové. V ten okamžik ho můžete posolit, dokořenit a podávat.

Jak na ryby
Stále větší popularitu si mezi labužníky získávají ryby. Nejvhodnějšími druhy pro marinování jsou olejnaté ryby s pevnou masitou tkání, jako jsou například losos, tuňák, mečoun či makrela, ze sladkovodních určitě pstruh, kapr, cejn nebo candát. Ryby vždy ponechte v kůži, do které ale před úpravou udělejte nožem hluboké zářezy, aby koření a kouř mohly proniknout do celé ryby. Jestliže rybu marinujete, nechte ji ve směsi maximálně dvě hodiny, jinak se maso znehodnotí. Při grilování ji ale hodně potírejte, olej v marinádě zajistí, že se maso nevysuší. Pokud nevlastníte speciální drátěnou mřížku na grilování ryb, rybu na roštu otočte pouze jednou, jinak se vám rozpadne. Křehké plátky můžete i zabalit do alobalu.

Vepřové…
Z vepřového masa nejčastěji grilujeme krkovičku, kotlety, panenku a žebírka. Můžete ho buď jen okořenit, nebo i marinovat. Větší kousky nezapomeňte po okrajích naříznout, aby se na ohni nekroutily. Během grilování maso pravidelně potírejte a pečte pomalu, aby zůstalo šťavnaté. Před podáváním nechte vepřové chvíli odpočinout (stačí 5 minut), aby se šťáva uvnitř »usadila«. Jako v ostatních případech nakonec osolte!

Nejčastěji se griluje mleté maso, z kterého se dají dělat populární hamburgery. Klikněte pro větší obrázek!  Paprika upečená na grilu je vážně lahodná. Klikněte pro větší obrázek!

…nebo hovězí?
Podobně postupujte i u masa hovězího. Nejvhodnější ke grilování jsou steaky ze zadní svíčkové, roštěnce a kýty. Na rozdíl od vepřového hovězí není potřeba marinovat, stačí ho jen okořenit a potírat kvalitním olejem. Abyste zjistili, že je hovězí maso hotové, dotkněte se ho prstem. Pokud je měkké, pevné a šťavnaté, můžete ho osolit, dochutit a podávat.

Grilovaný steak urazí snad jen vegetariány. Klikněte pro větší obrázek!Ať žije hamburger
Ačkoli u nás nepatří k nejoblíbenějším druhům masa, je to právě jehněčí, o kterém se říká, že je pro grilování nejlepší. Je totiž rovnoměrně a dostatečně prorostlé tukem, takže je velmi chutné. Grilujte ho podobně jako vepřové či hovězí. Nejčastěji se ale u nás i ve světě griluje mleté. Základem by mělo být kvalitní maso – ať už hovězí, vepřové nebo skopové. Mleté maso se samozřejmě nemarinuje, veškeré ingredience zapracujte přímo do něj. I tady je ale potřeba dávat pozor, aby se dobře propeklo.

Zelenina je výborná
Vynikající přílohou k masu, ale také skvělým samostatným jídlem je grilovaná zelenina. Tu můžete připravovat jednak v balíčcích z alobalu nebo na špízu. Některé druhy zeleniny, jako papriky či lilky, je možné grilovat i napřímo, stejně jako brambory ve slupce nebo kukuřičné klasy. Vhodnou teplotu uhlí na grilování zeleniny poznáte, když dáte ruku do výšky asi 12 až 13 cm nad roštem a udržíte ji tam 6 až 7 vteřin. Teplou zeleninu můžete podávat s nejrůznějšími omáčkami, vychladlou ji použijte do salátů.

Text: Lenka Pavlíková
Foto: archiv , profimedia.cz