Houbová klasika
Houby se často používají jako náhrada masitých jídel. Dříve se o nich dokonce mluvilo jako o mase chudých. Často se používají i jako příloha nebo pro dochucení pokrmů – každý ví, jak dobře chutná bramboračka s čerstvými houbami, hovězí na hříbkách nebo obyčejná smaženice. A nesmíme zapomenout ani na tradičního vánočního kubu!

V českých lesích roste velké množství krásných hub, proto sbírejte jen čerstvé a zdravé houby bez červů a plísní. Klikněte pro větší obrázek!Jsou lepší než koření
Stejně tak se dají houby použít jako koření. Dobře usušené a jemně rozemleté je můžete nasypat do guláše, do polévky nebo do nádivky. V tradiční české kuchyni se můžete setkat také s houbovníkem, houbovými řízky, omeletami a dokonce i se saláty. Velké oblibě se těší také houbový guláš. Jeho příprava je jednoduchá: Na lžíci olivového oleje zlehka osmahnete cibulku, můžete přidat i kousek slaniny, papriku a rajče, kmín, majoránku, sůl, pokrájené houby a nakonec sójovou omáčku. Jako přílohu můžete použít pečivo nebo třeba kuskus.

Houby nalehko
Přestože houby nemají pro svůj velký obsah vody mnoho kalorií, jsou pokrmy z hub hůře stravitelné. Proto moderní česká kuchyně spíše než smaženici preferuje lehčí úpravu houbových pokrmů. Vedle rychlých omáček k těstovinám jsou oblíbenou lahůdkou nakládané houby, dušené houby na víně nebo třeba gratinované houby.

Všude se nesbírají
Sbírání hub je u nás i u našich nejbližších sousedů velmi populární. V mnoha evropských zemích, jako je Velká Británie, Nizozemí nebo severské země, ale už sběr hub není tak obvyklý. To ale neznamená, že by se tu houby nepoužívaly. Také v jihoevropských zemích jsou houby oblíbené, například v italské kuchyni se používají často žampióny, zejména jako obloha pizzy. Stejně tak je tam oblíbená houbová polévka nebo těstoviny s houbami. A nakonec asijská kuchyně. I ta hub hojně využívá, i když poněkud jiných druhů. Jde o houby černé nebo zlaté, které jsou součástí různých zeleninových nebo drůbežích polévek. Nebo se s nimi můžete setkat v pokrmu s názvem zelenina na budhistický způsob.

Dobrá houbová polévka nejlépe chutná po dopoledni stráveném v lese. Avšak sbírejte pouze houby, které dobře znáte! Klikněte pro větší obrázek!  Houbová smaženice, to je klasika. Jen ji nejezte na noc. Je těžko stravitelná! Klikněte pro větší obrázek!

Jak na houby
Hub roste v českých lesích mnoho. Proto byste měli sbírat jen druhy, které skutečně znáte, a jen skutečně zdravé a pěkné kousky. Kromě toho dbejte také na to, aby se houby nezapařily. Proto je nikdy nedávejte do igelitového sáčku, který je neprodyšný. Vhodný je košík, papírový sáček nebo krabice.

Text: Markéta Veselá
Foto: http://www.kkvysociny.cz, www.ealenka.cz,www.members.chello.cz , profimedia.cz