Jablka jsou velmi oblíbeným a všestranně použitelným druhem ovoce. Zdravotní a dietetický přínos jablek je rovněž výrazný. Energeticky nejsou vydatná, obsahují až osmdesát tři procent vody a řadu cenných látek.

Zvláštností tohoto ovoce je vedle vysokého obsahu vitaminů také podivuhodná schopnost regulovat chod celé řady tělesných orgánů, především posilují imunitní systém, krevní oběh, srdce, cévy a stabilizují hladinu cukru v krvi.

Pojídejte je se slupkou

Měli bychom je jíst neloupaná, protože nejbohatším zdrojem jablka je slupka. Ta obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Značný podíl draslíku zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů. Vysoký obsah fosforu je prospěšný pro děti a duševně pracující dospělé, poněvadž tento prvek působí na mozkové buňky a zlepšuje paměť. Pravidelná konzumace jablek výrazně snižuje tvorbu kyseliny močové, což je výborné při léčbě revmatismu a dny.


Jablka pro střeva

Jablka jsou výtečným dietním pokrmem. Oboustranně regulují stolici, při zácpě projímají, při průjmu staví. Asi jednu třetinu tohoto ovoce tvoří pektin, který v žaludku bobtná, váže na sebe přebytečné tekutiny a toxické látky (například rtuť a olovo) a odvádí je z těla ven.

Stará moudrost radí, že sníst jedno jablko před spaním nám pomůže lépe usínat a zatímco tělo odpočívá, jablko pohlcuje jedovaté látky. To ocení všichni, ale nejvíce pacienti s kožními neduhy, hemeroidy, jaterními a ledvinovými potížemi, arteriosklerózou, revmatismem a dnou.

Tyto šťavnaté plody ale především udržují ve výborné kondici střeva. Pektin dále snižuje hladinu krevního tuku a cholesterolu. Má-li pektin účinkovat, musí být syrový. Varem se totiž mění na rosol. Soli kyseliny vinné – vinany, v jablku brání tvorbě fermentů a usazování bakterií ve střevech.

 


Jablečná dieta

Naši předkové velmi často používali tzv. jablečnou dietu, kterou léčili poruchy trávení, těžké záněty střev a žaludku. Během první světové války se léčili vojáci s úplavicí právě touto dietou a s úspěchem ji také tehdejší lékaři aplikovali na těžké záněty střev u malých dětí.

Alespoň dvakrát, nejlépe 4 x do roka bychom si ji měli také dopřát. Spočívá v tom, že 3 až 5 dní konzumujeme pouze 1,5 až 2 kila jablek denně (dle hladu) a vypijeme k tomu 2,5 litru čisté neperlivé vody, nic víc.

Jestliže používáme kupovaná jablka, odstraníme slupku, protože bude chemicky ošetřená. Nejlepší alternativou jsou jablka domácí či v bio kvalitě. Při této očistě budete mít pocit, jako by vaše zažívací orgány ani neexistovaly. Tímto způsobem tělo zbavíme jedovatých látek a přebytečné vody.


Na revmatismus a dnu pomáhá jablečná kúra

Při všech formách revmatismu je výborná podzimní jablečná kúra, při níž se po dobu 3 týdnů konzumuje kromě běžné stravy 1 kilogram jablek denně. U těžších forem této nemoci můžeme kúru prodloužit až na 100 dní, což ve finální fázi představuje celkovou konzumaci 100 kilogramů jablek. Při léčbě jablečnými produkty se v rámci možností vyhýbáme užívání chemických léků.

 

Jablečný den

U chorob srdce, ledvin, při otylosti a vysokém krevním tlaku alternativní medicína doporučuje pravidelně 1 x týdně zařadit tzv. jablečný den, při kterém se smí jíst pouze jablka v množství 12 až 15 za den. Zase je nutné dát pozor na chemické ošetření. Lidé, kteří trpí při odlehčení stravy potížemi či slabou vůlí, mohou přikusovat kousek kvalitního černého chleba.
 Autor: Simona Procházková DiS | Fotografie: www.isifa.com, archiv autorky