Nejsou jen pro boháče

Dříve patřila konzumace krevet (podobně jako kaviáru, humra či langusty) k výsadám vyšších vrstev. Nyní ale již nalezneme krevety běžně na pultech obchodů za cenu srovnatelnou s dražšími mořskými rybami (v úvahu je také třeba říct, že krevety jsou lehké, a tak jich určitě nebudeme na běžný oběd potřebovat kilo).Stejně jako v případě ostatních mořských plodů zní rada odborníka jasně: Při přípravě krevet je lepší nechat přirozeně vyniknout jejich chuť, a tak si můžeme vystačit jen se solí, maximálně pepřem a olivovým olejem.

Chce to správný grif

Pokud zakoupíte celé vařené krevety v obchodě, je třeba je před další úpravou vyloupat z jejich schránek následujícím způsobem:

  1. Uchopte krevetu těsně za hlavou a hlavičku odlomte.
  2. Otevřete krunýř a vyloupejte maso z ocasní části. Můžete schránku i mírně naříznout.
  3. Poslední článek krevety s ocasní ploutvičkou nechte neoloupaný. Kreveta tak bude držet tvar, a bude ji za co při konzumaci chytit.

Takto připravené krevety můžete ještě krátce spařit a podávat. Nebo je krátce grilujte či zhruba 3 minuty zapékejte (buď přímo s dalšími ingrediencemi, nebo je můžete před pečením krátce marinovat ve směsi oleje, soli, pepře, bylinek, chilli papriček a česneku).

Ke krevetám patří limetky nebo citrony. Klikněte pro zvětšení! Oloupat krevety, to chce trochu šikovnosti. Klikněte pro zvětšení!

Jakou přílohu?

Ať už jsou krevety připravené na jakýkoli způsob, je dobré je před podáváním krátce zakápnout limetkou. Nejlépe krevety chutnají s čerstvým zeleninovým salátem (například z čerstvých lístků špenátu, okurky a rajčat). Další možnou variantou je podávání s bílým pečivem.

Omáčky dodají šmrnc!

Pokud nechcete podávat pouze krevety vařené, existuje celá řada omáček, do nichž je možné krevety před konzumací namáčet. Pikantní, nebo též satanovu omáčku, vytvoříte z chilli, kečupu, tobasca, worcesteru, citrónové šťávy, křenu, cibule a soli. Skvělá je též omáčka z rajčat, česneku a směsi bylinek (rozmarýn, tymián, lze přidat i feferonku). Zajímavá je i chuť thajské omáčky, jejímž základem je vinný ocet, sójová omáčka, chilli, zázvor a česnek. Smetana, bílé víno a pepř postačí k přípravě smetanové omáčky. Pokud k bílému vínu přidáte směs protlaku, česneku a smetanového taveného sýra, získáte omáčku sýrovou.

Krevety se hodí k těstovinám. Klikněte pro zvětšení! Pikantní neloupané krevety restované na pánvi. Klikněte pro zvětšení!

Pro zkušenější kuchaře!

O něco složitější je příprava římské omáčky, úsilí se ale určitě vyplatí. Nasekejte opečené plátky chleba, opražené mandle a lískové ořechy. K nim přidejte osmažené papričky, česnek, rajčata, nasekanou petrželku, sůl a mletý pepř. Na závěr přidejte olivový olej a balzamikový a sherry ocet. Také z vyloupaných a orestovaných krevet, smetany, citrónové šťávy, soli a zeleninového vývaru lze připravit omáčku, která se skvěle hodí třeba k lososu.

Pro náročnější strávníky

Krevety lze například obalovat v těstíčku z česneku, hladké mouky a vajec a krátce osmahnout. Hodí se také k těstovinám a špagetám. Na internetu také lze najít mnoho receptů na krevelový koktejl (například pikantní nebo s vejcem) nebo krevetový salát. Existují také recepty na polévku z mořských plodů nebo přímo krevet. Vyzkoušejte je!

Text: Zuzana Veselá
Foto: http://closetcooking.blogspot.com, www.toptep.eu, www.susi.sk, www.isgtw.org