Ničitelé zubů

Každá potravina, kterou si váš „cvrček“ vloží do pusy, zatěžuje jeho chrup. Jenže některá více, jiná méně... Existují jídla, která dokáží dětské zoubky zničit. Jde o cukrem slazené nápoje (ovocné šťávy, limonády), cukrářské výrobky (dorty, rolády, perníky, šlehačka či zmrzlina), trvanlivé pečivo (sušenky, piškoty, kokosky, tatranky), cukrovinky (veškeré čokolády, bonbony, želé či lízátka), pekárenské dobroty (koláče, koblihy, bábovky) a veškerá jídla obsahující škroby (brambory, lupínky, párky v rohlíku nebo hamburgery). Máte pocit, že výčet těchto dobrot je přesně to, co váš potomek miluje? Zcela správně. Jenže jak ho přesvědčit, aby svá oblíbená jídla omezil?


Co chrání chrup

Říká se, že zakázané ovoce nejlépe chutná... To bohužel platí i v tomto případě. Odborníci proto radí dětem nezdravé lahůdky zcela nezakazovat (aby si jejich přísun nenahrazovaly jinde), ale regulovat jejich množství – vhodné neservírovat je samostatně, ale coby součást nějakého většího jídla. Využít však můžete i jiné triky: nabídněte svým dětem třeba potraviny, které mají na zuby blahodárný účinek. Jde například o mléko a veškeré mléčné výrobky. Očistu chrupu zlepší i častá konzumace zeleniny s obsahem vitaminů A, C, D – dobré je žvýkání celeru, mrkve, kapusty či jiných tužších druhů zeleniny. Tento „žvýkací rituál“ nejen posiluje zuby, ale rovněž je čistí.


Pozor na ovoce!

Pozor byste si ale měli dát na ovoce, obzvláště citrusy, ananas a kiwi. Konzumace těchto darů přírody má jednu nevýhodu – oslabuje zubní sklovinu, což je také důvod, proč byste po citrusové svačince neměli děti nutit do čištění zubů. Mohlo by totiž dojít k poškození skloviny. Stačí tedy vypláchnout pusu ústní vodou. A ještě jedno malé varování: stejně ničivě na chrup vašeho „budulínka“ působí i banán – ten díky lepivé konzistenci a svému obsahu (škrob a cukry) podporuje kazivost zubů. V případě banánu je však postup opačný – doporučuje se bezprostředně po jeho konzumaci vyčistit chrup.


Podpořte tvorbu slin

Pro očistu dětského chrupu je důležitá tvorba slin, které obsahují minerály, jako třeba vápník a fosfor, jež zocelují sklovinu. Tento přirozený zavlažovací systém v ústech podpoříte, když dohlídnete na pitný režim dítěte (denně by mělo vypít 2 litry stolní vody či neslazeného ovocného čaje). Tvorbu slin rovněž stimuluje žvýkání., dopřejte tedy svému dítěti občas žvýkačku bez cukru. Vhodné je rovněž použití zubní pasty s fluoridem, který napomáhá větší odolnosti skloviny.

 

Recept: Salát Coleslaw

Připravte si: Půl hlávky zelí, 2 mrkve 1 malá cibule, 100 g majonézy, 100 g bílého jogurtu, citron, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

 Autor: Vanda Novotná | Fotografie: www.isifa.com