Prvosenka uvolňuje hleny

Prvosenka svými léčivými účinky rozšiřuje skupinu jarních bylinek pečujících o dýchací orgány. Drogou je květ. Obsahuje látku saponin, která účinně ředí hleny v průduškách a plicích a tím ulehčuje odkašlávání. Pomáhá při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Dále se používá při léčbě neuróz, stresu, migrénách, chronické nespavosti. Prvosenka se míchá do bylinných směsí, jen ojediněle se používá samostatně.

Prvosenkový čajík

Potřebujeme: 1 lžičku prvosenkových květů, 2 dl vroucí vody
Postup: Prvosenku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme po doušcích. Tato kúra by měla trvat maximálně 10 dní.

Pozor!

Šlechtěné zahradní druhy petrklíčů se k léčebným účelům nehodí.


Sedmikráska, zásobárna hořčíku

Květy sedmikrásky rozveselují trávníky od prvních jarních dnů. Tyto jemné kvítky jsou nejen krásné, ale i léčivé. Sedmikráska působí protizánětlivě, čaj z květů se užívá při zahlenění dýchacích cest a nálev z květů zevně proti kožním neduhům a plísním.

Získejme přírodní hořčík!

Když denně rozžvýkáme menší hrst květů, získáme přiměřenou denní dávku hořčíku, a to v přírodní formě.

Čajík ze sedmikrásky

Dvě lžíce sedmikrásových květů přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, po uplynutí této doby přecedíme a můžeme popíjet.


Podběl usnadní dýchání

Podběl je výbornou bylinkou na všechny druhy onemocnění plic a při průduškových obtížích. Drogou je květ i list. Svým velkým obsahem slizových látek chrání sliznice organismu před drážděním. Léčí i průduškové astma, zápal plic, chronická onemocnění dýchacích cest, kašel a silně odhleňuje. Také celkově povzbuzuje organismus. Podběl je lepší používat do směsí bylin.

Čaj Kašlík

Potřebujeme: 1 díl květu s listem podbělu, 1 díl divizny, 1 díl jitrocele
Postup: Byliny smícháme. Jednu a půl lžíce této směsi zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne. Tato kúra by měla trvat maximálně 14 dní.

 

 

Pampeliška posiluje žlučník a játra

Smetánka je vynikajícím prostředkem pro čištění krve, má opravdu silné detoxikační působení, dále pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku, podporuje trávení a růst červených krvinek. Dále snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh, tak i zlepšuje činnost srdce. U pampelišky sbíráme květy, listy i kořen. Listy obsahují vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Kořen zase obsahuje inulin, který je výborný pro osoby nemocné cukrovkou, dále hořčinu taraxacin, slizy, pryskyřice a třísloviny.

Pampeliškový čajík

Potřebujeme: 2 lžíce pampeliškových květů a listů (nebo 1 lžičku sušené drogy), 2 lžičky citrónové šťávy, 1 lžičku medu
Postup: Léčivku přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme citrón a med a můžeme popíjet.

Pampelišková tinktura

Dvě hrsti listů, květů a kořene smetánky zalijeme půl litrem 60procentního lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vody po dobu 6-8 týdnů.

Tak hurá do přírody!Autor: Simona Procházková DiS., | Fotografie: www.isifa.com, autorka