Očistná citrónová kúra

Citrón je výborným přírodním prostředkem na celkové vyčištění organismu.

Potřebujeme: 3 dl vlažné vody a 1 lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě). Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3x denně po douškách po dobu 14 dní.

Jablečná čisticí kúra

Výbornou a zároveň docela příjemnou očistou je jablečná kúra. Během tří dnů konzumujeme pouze jablka, denně jeden a půl kilogramu. Upřednostňujeme samozřejmě domácí sortiment. Pokud nemáme, u kupovaných jablek je nutné pečlivě odstranit slupku kvůli chemickému postřiku. Jablka konzumujeme během celého dne syrová. Nesmíme zapomenout na kvalitní pitný režim, což jsou tři litry pramenité neperlivé vody. Po skončení třídenní kúry začínáme jídelníček pozvolna, nejlépe veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina), která by měla trvat alespoň tři až pět dní. Dietu můžeme podpořit popíjením kopřivového čaje, denně 0,5 litru.

Zeleninová očista

Třídenní dieta

1. den

  • dopoledne – sníme 4 jablka a 1 lžíci lněného semene, zapijeme 2 dl vody. Během dopoledne se ještě snažíme vypít 1,5 litru vlažné vody
  • odpoledne – sníme 4 větší mrkve a 4 jablka, 1 lžíci lněného semene a zase vypijeme 1,5 litru vlažné vody

2. den

  • dopoledne – sníme 4 jablka, 1 lžíci lněného semene a svazek ředkviček. Během dopoledne se snažíme vypít 1,5 litru vlažné vody
  • odpoledne – vypijeme 1,5 litru vlažné vody a sníme 4 jablka, 4 mrkve, 1 lžíci lněného semene a 2 krajíčky tmavého chleba

3. den

  • dopoledne – tento den si uvaříme 2 hrnky rýže natural, dále můžeme sníst 4 jablka, 1 lžíci lněného semene a vypijeme 1,5 litru vlažné vody
  • odpoledne – vypijeme zase 1,5 litru vlažné vody a k němu si dopřejeme 1 lžíci lněného semene, 4 jablka, 4 mrkve a 1 svazek ředkviček

Po skončení této očisty začínáme jídelníček pozvolna, nejlépe veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina), která by měla trvat alespoň tři až pět dní.


Zeleninové šťávy – čistí a regenerují

Velmi účinná detoxikační a regenerační kúra je popíjení šťáv z čerstvé zeleniny. Nejvhodnější je kombinace červená řepa, mrkev, celer, zelí. Můžeme přidat i pažitku, řeřichu či petrželku. Směs těchto šťáv bychom měli popíjet 15x denně po 1 dl. Nesmíme zapomínat i na dostatečný pitný režim – tedy 2,5 litru vlažné vody a pak už nic víc. Zeleninová očista by měla trvat 3-5 dní.

Mrkvová očista

Tato kúra by se měla provádět po 1-2 dny. Dva kilogramy očištěné mrkve nakrájíme nadrobno a v trošce vody uvaříme do měkka. Podáváme v několika porcích během dne. Kromě ní se musí vypít 2,5 litru čisté pramenité vody, nic víc. Tato dieta nám pomůže vyčistit trávicí trakt.

Rýžová dieta

Trávicí trakt spolehlivě vyčistí rýže natural. Když tuto proceduru pečlivě dodržíme, zbavíme se pár nechtěných kilogramů.

Rýžová dieta spočívá v tom, že po sedm dní konzumujeme pouze uvařenou rýži natural, které však můžeme sníst „co hrdlo ráčí“. Pro zvýšení čisticího účinku ještě čtyřikrát denně spolkneme jednu lžíci lněného semene a zapijeme půl litrem vlažné vody.

Kroupová očista

Kroupy mají velmi blahodárné účinky na činnost jater, která jsou „čističkou“ našeho organismu. Během této kúry se musí po dobu 14 dní sníst 1 kilogram krup denně. Můžeme je podávat samostatně nebo jako přílohu k ovoci či zelenině. Kroupy se musejí večer namočit a druhý den 1 hodinu vařit.

Tak s chutí do toho!

 Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: archiv autorky