Bylinka s historií

O zázračných účincích heřmánku věděli už staří Egypťané, kteří bylinku nazývali květem boha slunce, Římané tento polní květ nazývali zase zemním jablkem - heřmánek se objevoval v jejich medicíně jako lék na různé neduhy. A není divu! Léčivé květy heřmánku totiž obsahují silici, azulén, bisabolol, flavonoidy, chopit, slizy a hořčiny, což prý v praxi znamená asi 109 různých účinných látek. Proto má hned několik předností: je protizánětlivý, dokáže zmírňovat křeče a působí konejšivě na psychiku.

 

Bojovník proti zánětům

V kuchyni se s heřmánkem setkáváme především ve formě čajů, které jsou vynikajícím lékem proti nadýmání, žaludečním křečím, bolestivé menstruaci či jako přírodní lék při různých chandrách či depresích. Heřmánek se však dá používat i proti zánětům mandlí, na afty či při zubních zánětech.

 

Léčivé obklady

Heřmánek skvěle účinkuje i ve formě obkladů či koupelí. Skvěle zabírá třeba na zánět spojivek.  Heřmánkový čaj v sáčku přelijte malým množstvím vroucí vody a nechte louhovat 10 minut. Vychlazené sáčky čaje přiložte jako obklad na oči a nechte působit asi 5-10 minut.

 

 

Pozor na časté používání

Ale pozor, všeho moc škodí! Tato bylinka je dobrá jako lék, nehodí se však ke každodennímu použití. Proto při nákupu dětského čaje buďte obezřetní a zjistěte si, zda v bylinné směsi není obsažen heřmánek. Při častém popíjení květu boha slunce totiž hrozí zduření nosních sliznic nebo zvracení.

 

Heřmánek jen jako lék

Proto používejte heřmánkový čaj pouze jako lék při různých potížích. Pokud ho například dětem servírujete jako přírodní lék při angíně, vyhněte se pokušení čaj sladit. Cukr totiž zhoršuje zduření sliznic a mandlí. Výborný je heřmánek při nespavosti nebo na zklidnění vašeho robátka. Vyzkoušet můžete třeba tuto limonádu, která vašim malým nezbedům určitě zachutná.

 

Recept: Heřmánková limonáda

Připravte si: 1 litr vroucí vody, 2 ks citronu, 1 červený grep, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 


 Autor: Vanda Novotná, Zdroj: Magdaléna Straňková-Kröhnová: Bylinky pro děti a maminky (Vydala Grada Publishing, a. s. 2009), recept byl převzatý z webovky: recepty.vareni.cz. | Fotografie: www.isifa.com