1. Kypří moučníky

Při pečení je jedlá soda nepostradatelnou ingrediencí, s níž dosáhnete maximálního úspěchu. Využívá se jako kypřidlo – samostatně, nebo v kombinaci s kypřícím práškem, případně i kvasnicemi.

2. Dochucuje jídlo

Jedlou sodu lze kombinovat s kyselými přísadami, jako je ocet, citrónová šťáva, nebo i s jogurtem či podmáslím. Určitě však dodržujte přesné dávkování v receptu, protože pokud se sody přidá velké množství, dostane připravovaný pokrm nepříjemnou pachuť.

Jedlá soda Bábovka

3. Zlepšuje trávení

Nemálo podstatná je i informace o využití soda jako prostředku na zklidnění zažívacích obtíží. Pokud tedy sníte pokrm, nebo příliš tučné jídlo, jež vám takzvaně „nesedlo“, je jedlá soda jednoduchým prostředkem k nápravě trávení.

4. Udržuje barvu surovin

Chcete-li mít pěknou a zářivou barvu některých luštěnin a zeleniny – například hrachu, fazolí, či pórku, přidejte do vody, v níž je vaříte, trochu jedlé sody.

Odborná poradnaDiskuzní fórum úklid kuchyně – předávejte dál své zkušenosti

5. Pohlcuje pachy

Vyrobte si domácího pohlcovače pachů sami doma. Postačí vám k tomu 1 šálku jedlé sody, 1 šálku octa a 3,5 litru teplé vody. Smícháním získáte směs k čištění mastnoty a nečistot, stejně jako prostředek k pohlcování nežádoucích pachů v kuchyni. Misku s tímto prostředkem můžete umístit v lednici, stejně jako ve spíži, kuchyňských skříňkách nebo kdekoli jinde. Krásně se tak zbavíte zápachu a pachů, které někdy s potravinami souvisejí.

Náš tip: Přidáte-li jedlou sodu na dno odpadkového koše (pod noviny či sáček), zbavíte se (nebo přinejmenším zmírníte) zápachu z odpadků. Stejný účinek mají i sodou pokropené sáčky a pytle na třídění odpadu.

Sklenice s vodou s jedlou sodou Úklid kuchyně

6. Vyčistí odpad a odpadní trubky

Na vyčištění odpadu jedlou sodou jsou dva způsoby:

  1. Jeden šálek jedlé sody nasypete do odpadu. Po 1 minutě nalijte 1 šálek teplého octu a zhruba za pět minut 1,5 litru teplé vody. Je-li to nezbytné, postup lze několikrát zopakovat.
  2. Sklenku jedlé sody a 1 sklenky nasypte přes noc do odpadu a ráno zalijete dvěma šálky teplé vody.

7. Odstraní nečistoty z pracovních ploch

Jestliže si vyrobíte směs stejnou jako k pohlcování pachů, máte po ruce skvělého pomocníka na čištění mastnoty a nečistot nejen na povrchu pracovních ploch, ale i na všech ostatních povrchů v kuchyni. Samotná jedlá soda ale může posloužit jako abrazivní čistící prostředek na plochy, jako je třeba mramor. Je to lehký a přírodní dezinfekční prostředek na skvrny i bakterie.
Náš tip: Jedlou sodu vetřete do plochy vlhkým hadříkem, pak opláchnete vodou a nakonec utřete čistým suchým hadrem máte hotovo.

Myčka nádobí

8. Vyčistí spotřebiče i nádobí

Naředěná jedlá soda je vhodná jako čisticí prostředek v podstatě na všechny spotřebiče v kuchyni.

Na vnější povrchy bílých spotřebičů: Směs na odstranění zažloutnutí a vybělení povrchů spotřebičů získáte smícháním 1 sklenky jedlé sody s dvěma až třemi šálky horké vody. Povrch spotřebiče umyjete, necháte cca 15 minut stát a opláchnete čistou vlažnou vodou a vysušíte hadříkem.
Na vnitřek trouby – horkovzdušné, mikrovlnné i plynové: Dobrým řešením je směs čtyř polévkových lžic jedlé sody smíchaný s jedním litrem teplé vody. Roztokem se krásně vyčistí vnitřní prostory trouby a zbaví ji i pachů.
Na skvrny v lednici: Z lednice tedy můžeme zlikvidovat nejen zápach, ale i úporné skvrny. Postačí k tmu pasta z jedné sody a vody – 1 sklenky soda a trochou vody vymícháme na pastu a použijeme na hadříku.
Vyčištění a osvěžení myčky: Když přidáte do myčky jeden šálek jedlé sody a zapnete ji na oplachovací cyklus, zbavíte ji nečistoty usazované v její vnitřní části spotřebiče a zároveň zbavíte zápachu a osvěžíte.
Na smaltované nádobí: Vyčistíme ho směsí 1 lžíce jedlé sody povařené s 1 litrem vody po dobu deseti minut nebo pastou z jedlé sody (viz skvrny v lednici).
Měděné nádobí: Krásně je vyčistíme, posypeme li hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a za pomocí půlky citrony coby „rýžáku“ vyčistíme. Po důkladném opláchnutí je měděné nádobí lesklé jako nové.
Na pánve a plechy ke smažení a pečení: Pasta z vody a jedlé sody (viz skvrny v lednici) vše vyřeší.

Text: Pavla Zigová
Foto: prag-info.cz; img.webmd.com; pekarstvi-jahudka.cz; dishwashersreview.com; cdn-viper.demandvideo.com