Přehrály je brambory

Kaštany rostou na stromě zvaném kaštanovník jedlý, který patří do čeledi bukovitých. Dožívá se zpravidla vysokého věku, což ale s sebou nese nevýhodu toho, že plodit začne až po 20 letech života. Pochází o oblasti Malé Asie, Středomoří a severní Afriky. Kaštany lidé konzumovali už v době kamenné, kdy hrály velmi významnou roli. Nejčastěji byly zkrmovány domácí zvěří, lidé je pak používali jako přílohu k masu. V dobách, kdy byly do Evropy přivezeny brambory,postupně z našich jídelníčků vymizely. V roce 1776 vznikl nejznámější sad u Nasavrk. V Chorvatsku dokonce každoročně v polovině října kaštany oslavují během slavnosti zvané „marunada“.

Kaštany se hojně pěstují v Chorvatsku. Klikněte pro zvětšení! Sladká rýže s kaštany – to je panečku dobrota! Klikněte pro zvětšení!

Proč jej konzumovat?

Výhodou kaštanů je, že neobsahují glukózu ani fruktózu. Proto si na nich mohou občas pochutnat i diabetici. Stejně tak neuškodí při dietě bezlepkové a osobám nemocným celiakií, dokonce se z kaštanů pro nemocné touto chorobou vyrábí náhražková mouka. Kaštany bývají také vyzdvihovány pro svůj nízký obsah tuku, ale pozor! I přesto se příliš nedoporučují při dietách, vzhledem k velikému množství obsaženého škrobu. Kromě něj obsahují ořechy ještě bílkoviny a sacharózu. Dále vitamíny A,B1, B2, B5, B6 a velké množství vitamínu C. Dále draslík, vápník, fosfor, síru, železo nebo hořčík.

Za zdravím a krásou

Konzumace jedlých kaštanů může mít pozitivní vliv na naše vlasy a pleť. Používají se jako prevence potíží s kardiovaskulární a respiračním systémem. Mají pozitivní vliv na játra, žaludek, mozek a krvetvorbu. Díky obsahu tříslovin mohou také pomoci proti průjmům. V zimě, kdy svítí málo slunce, mohou ulevit od úzkosti a pocitu prázdnoty. Zejména u starších osob mohou pomoci od potíží se ztrátami paměti nebo revmatismem.

Jedlé kaštany, jak je znáte z pultů obchodů ze zeleninou. Klikněte pro zvětšení!Netradičně! V tekutém stavu...

Některé jižní národy dokonce z jedlých kaštanů vyrábějí speciální pivo nebo víno, na které nedají dopustit. Jsou také nezbytnou součástí nápoje Rakija. Zajímavý je ale také jednoduchý recept na polévku z kaštanů. Do hrnce se studenou vodou vložíme dvě cibule, několik mrkví a zhruba stejné množství vodnice a celeru, dva celé pórky a cca deset kaštanů. Poté celou směs povaříme a asi po půl hodině přidáme sůl, pepř, brambory a ještě povaříme. Můžeme také směs rozmačkat a přidat trochu smetany.

Na sladko i na slano

Asi nejoblíbenější úpravou jedlých kaštanů u nás je pečení. Kaštany jednoduše nařízneme ve tvaru křížku a vložíme do trouby. Počkáme, až chytnou barvu a začnou lehce pukat. Je možno je také péci na sporáku, na pánvi. Stejně tak lze posolené kaštany lehce povařit nebo podusit. Výborně chutnají vařené kaštany jako příloha ke zvěřině. Lze z nich udělat i velice chutné pyré.

Náš tip! Když oloupané spařené kaštany povaříme chvíli v mléce, dostanou daleko jemnější, oříškovou chuť. V různých směsích s pečivem, bylinkami, mlékem a vejcem lze vyrobit chutné nádivky do masa. Za delikatesy se pak považují husí stehna nebo rostbíf s jedlými kaštany. Na sladko doporučujeme zkusit zejména krém z nadrcených kaštanů povařených v páře, cukru, vanilky a sirupu. Ten pak lze použít na vafle, do omelet, lívanců nebo třeba k vanilkové zmrzlině.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.dkimages.com, http://jedlekastany.unas.cz, http://mladazena.cz