Co je to jogurt

Jogurt patří mezi nejstarší takzvaně funkční potraviny na světě. Jedná se o mléčný výrobek, v němž se po dobu zhruba 4 až 8 hodin nechávají při přesně stanovené teplotě vyvíjet bakterie. Tento proces nazýváme kysání. Během něj se cukr přemění na kyselinu mléčnou. Poté se přidávají ještě probiotické bakterie a jiné látky (vitamíny, stopové prvky). Právě jogurt spolu s acidofilním mlékem patří mezi nejrozšířenější probiotické potraviny, důležité pro správné složení střevní flóry.

  Když necháte jogurt zmrznout, máte výbornou zmrzlinu! Klikněte pro větší obrázek!

V Česku vznikl ovocný

Předchůdce jogurtů se vyráběl již delší dobu v domácnostech, když roku 1919 přišla firma Danone s průmyslovou produkcí jogurtu. Nejprve se jogurty nechávaly zrát přímo ve vaničkách, ve kterých se potom prodávaly. Nyní je postup už jiný – kysnutí probíhá ve velkých nádržích, odkud je jogurt stáčen do kelímků. Nejznámější jogurtová bakterie, lactobacillus bulgaricus, byla, jak již název napovídá objevena v Bulharsku, biologem Stamenem Grigorovem. V jeho rodném městě Studen Izvor dnes můžete navštívit muzeum jogurtu. I Čechy významně přispěly k historii této potraviny, když vyprodukovaly první ovocný jogurt. V Radlické mlékárně na pražském Smíchově se přidáním několika lžiček jahodové marmelády snažili zabránit tvoření plísní na povrchu jogurtu. Tento jogurt se stal pro svou lepší sladkou chuť velice oblíbeným, a zmíněná mlékárna si proto tento nápad nechala patentovat.

Do žaludku i na pleť

Jogurt je výjimečný tím, že při své relativně nízké energetické hodnotě, dokáže tělu dodat bílkoviny, vápník, fosfor a vitamíny řady D. Právě proto se jogurt stává součástí řady diet. Jak jogurt klasický, tak i forma light nás zasytí, a přitom tělo příliš nezatíží. Sledujte množství tuku obsažené v jogurtu. Významný je také již zmiňovaný podíl živých kultur, tzv. probiotik. Posilují imunitu střeva, i imunitu celkovou a jsou velice důležité zejména v momentech narušení rovnováhy bakterií v těle – například v průběhu užívání antibiotik. V neposlední řadě jogurty pomáhají snadnějšímu vstřebávání minerálních látek a některých vitamínů. Mohou také zmírnit projevy alergií a astmatu. Mají blahodárný vliv na pleť – pomáhají při léčbě atopického ekzému a dokonce i přiložení chladivého jogurtu na popáleninu může ulevit od bolesti. Vybrat si můžeme také jogurty obsahující cereálie, které vynikají skvělou schopností vázat na sebe toxické látky a pomoci je z těla vyloučit.

Jogurtové nápoje milují hlavně děti. Klikněte pro větší obrázek! Domácí jogurt neobsahuje barviva a konzervační látky. Klikněte pro větší obrázek!

Ráno, v poledne i večer

Jogurt se hodí jak k snídani, tak i svačině nebo lehké pozdní večeři. Jeho využití je však mnohem širší. Skvěle chutná s čerstvým hlávkovým nebo ledovým salátem a jako přísada do zálivek vůbec. Skvěle chutná také zmražený jako zmrzlina. Z ořechů a medu nebo ovoce či džemu a jogurtu můžeme připravit skvělý dezert nebo náplň palačinek a lívanců. Hodí se dokonce i do některých druhů těst. Ti praví milovníci jogurtu si z něj dokonce chystají vlastní měkký sýr nebo polévku.

Připravte si domácí jogurt

Na občasnou výrobu domácího jogurtu není třeba vlastnit speciální spotřebič, stačí si připravit několik skleniček. Dále potřebujete asi litr mléka, jedno kondenzované mléko a jeden bílý jogurt s živou kulturou. Myslete na to, že živá kultura má ráda teplo, když je v chladnu, není aktivní. Proto smíchejte mléko s kondenzovaným mlékem a ohřejte směs na 50 stupňů. Poté ji rozlijte do skleniček, uzavřete a vložte do předehřáté trouby (rovněž na 50 stupňů) a pečte minimálně 3 hodiny. Nechcete-li jogurt bílý, dejte předtím na dno kousky ovoce nebo marmeládu. Jste-li alergičtí na kravské mléko, vyrobte si stejným způsobem jogurt z kozího mléka. Ten má nepopiratelnou výhodu v tom, že se varem nesráží. Hodí se tak na přípravu teplých omáček a pokrmů.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.herbaria.de, http://pennylanekitchen.blogsome.com, www.lifepr.de, www.marions-kochbuch.de, profimedia.cz