Rajče, nebo meruňka?

Je plodem subtropického opadavého stromu zvaného tomel, který pochází z Číny a Koreje a patří k příbuzným ebenu. V Japonsku je kaki nejoblíbenějším ovocem. Na našem trhu jej lze najít pod několika názvy – kaki churma, tomel, churma churma nebo persimon.

V současnosti se pěstuje ve všech subtropických zemích. Je to velmi dekorativní a krásně oranžově zbarvené ovoce, tvarově nejblíže našemu rajčeti. Má lehce vanilkovou vůni, dužinu, která má konzistenci jako meruňka a sladkou chuť. Toto ovoce se pojídá zcela zralé, protože nedozrálé má natrpklou chuť.

Zdravá a vydatná svačinka

Kaki je velmi bohaté ovoce na vitamíny A, C a E, mimoto obsahuje také draslík, fosfor, bílkoviny, uhlohydráty a aminokyseliny. Má v sobě přes 65% vody a hodně sacharidů. Proto je nejen energetickým doplňkem, ale i pomocníkem při problémech se zácpou, únavou (i svalovou), srdcem, při nachlazení a k posílení kostí i imunity.

Lze jej využít ve studené i teplé kuchyni, ale i sušené. I když v našich podmínkách asi spíše zůstaneme u té kuchyně studené. Přeci jen je to pro našince vzácný druh ovoce – stojí asi 20 korun za kus. Za studena je ideální jej rozkrojit, pokapat citronem a vyjídat lžičkou. Slupka se nekonzumuje.

Nedá se dlouho skladovat, proto je dobře jej sníst do jednoho dne. Nelze-li sehnat zralé kaki, je možno nechat je na misce dozrát při pokojové teplotě, až na omak změkne.

Kaki
 Ideální je konzumovat čerstvé kaki rozpůlené, pokapané citronem.

Recept: Kaki salát s kozím sýrem

Připravte si: hlávkový salát, kaki, rajčata, kozí sýr,  Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

Hodí se třeba do polévek

Z bambusových výhonků se konzumují pouze rašící mladé části, rostlina velmi rychle dřevnatí a pak je nepoživatelná. Čerstvé se vaří krájené na tenké plátky cca 30 minu v osolené vodě, dochucené sójovou omáčkou, sterilované postačí 15 minut.

Můžeme je použít nejen do čínských pokrmů, ale nebojme se improvizací a přidejme výhonky třeba i do rizota, leča, polévky, smažených i dušených masových směsí či salátů.

Bambusové výhonky
 Čerstvé bambusové výhonky krájíme na tenké plátky a vaříme 30 minut v osolené vodě dochucené sójovou omáčkou.

Recept: Vepřové s bambusovými výhonky

Připravte si: losos, máslo, tymián, sůl, bílý pepř,  Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

Text: Pavla Jelínková
Foto: flickr.com, www.isifa.comAutor: Pavla Jelínková | Fotografie: flickr.com, www.isifa.com