Září je doba bohaté konzumace výtečného ovoce. Je to čas, kdy zraje většina plodů, a my bychom jej měli využít a dopřávat si, co to jde. 

Rukama nebo příborem?

Ovoce se příborem konzumuje jen ve výjimečných případech či ve vyšší společnosti. My jsme většinou zvyklí jíst je rukama. Je to snazší a máme užší kontakt s ovocem, což je příjemné. Nožík se nám ale hodí. Když si jablko nakrájíme na měsíčky, nehrozí, že se při prvním zakousnutí postříkáme šťávou. U vodního melounu je výhoda příboru jasná.


Zbytečně neochmatat

Pro konzumaci ovoce naaranžovaného na misce uprostřed stolu platí stejná pravidla jako pro pečínku nebo nákyp.

Potřebujeme alespoň dezertní talířek. A vzhledem k tomu, že dnes má většina domácností myčku, těžko se budou hledat výmluvy, proč jíme na ubruse, jehož vyprání je daleko obtížnější. Co si vezmeme, to si dáme na talíř a tam si to dle potřeby rozporcujeme, odstopkujeme, vypeckujeme nebo oloupeme. To platí i o hroznovém vínu. Hostitel by měl myslet na to, aby velké hrozny rozdělil na menší. Může dát na stůl nůžky, jimiž si každý odstřihne takový kus hroznu, na jaký má chuť.


Mísa není kompost

Žádné zbytky z ovoce se nedávají zpátky na mísu. Ohryzky, stopky, pecky i slupky patří na talířek, který máme před sebou, nebo do nějaké jiné nádoby, která je k tomu určena.

Když přijdou na stůl oříšky, musíme si poradit i s jejich slupkami a skořápkami. Platí pro ně stejná pravidla. Skořápky od pistácií ani jiných ořechů nesmíme vracet do původní nádoby, abychom tak nenutili hospodyni hrát si na Popelku... Vybírat skořápky z dosud poživatelných ořechů by asi nepovažovala za nejlepší zábavu.

 

Ještě k ovocnému tématu, ale z jiného soudku. Co víte o zavařování? Čtěte Zavařujeme: Domácí kompoty se budou hoditAutor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com