…a objevil se knedlík
Pokrm připomínající knedlík je znám už ze starověku. V té době to byla směs masa a máčené housky, z které se hnětly a posléze vařily kuličky. Tato receptura přežila i středověk. Zhruba od počátku 17. století se do směsi začala přidávat mouka a další přísady, přičemž byl knedlík stále hlavním chodem. Postupem času ale získal podobu, jakou známe dnes, a stal se přílohou. Jméno knedlík se objevilo počátkem 19. století a vzniklo z německého knödel.

Knedlíky bývaly dříve hlavním jídlem, dnes slouží nejčastěji jako příloha k masu a omáčkám. Klikněte pro větší obrázek!Knedle ve světě
Jak je výše uvedeno, název knedlíku pochází z němčiny. Je tedy nasnadě, že právě v německy mluvících zemích se tato dobrota vaří. Potkáte je jak v Německu (zejména v Bavorsku), tak v Rakousku (hlavně v Tyrolsku). Pokrm podobný knedlíkům najdete i v Itálii – malé nočky zvané gnocchi se tu podávají s různými omáčkami i jako příloha k masu. Každopádně, domovem knedlíků je střední Evropa, odkud se postupně dostaly do dalších evropských kuchyní. V Maďarsku připravují zvláštní typ knedlíku z veky, paprik, másla,cibule, soli a pepře, ve Švábsku se zase specializují na typ knedlíku, jehož hlavní složku tvoří tvrdý sýr.

To je ale druhů!
Pod pojem knedlíky patří spousta vynikajících jídel, a proto je lze rozdělovat do několika skupin. Za prvé na plněné a neplněné. Plněné knedlíky mohou být připravovány na slano – plní se houbami, uzeným nebo mletým masem či uzeninou. Na sladko je známe hlavně jako dětmi milované ovocné knedlíky. Všechny tyto dobroty si lze zakoupit předpřipravené, například zmražené. U polotovarů však neočekávejte nijak zázračnou chuť, po uvaření často zjistíte, že slibované uzené maso je nahrazeno levnou uzeninou a čerstvé ovoce marmeládou. Proto je lepší vyndat vál, mouku, vejce… a pustit se do práce! 

Jahodové knedlíky s makovým posypem. Klikněte pro větší obrázek!Staré dobré houskové
Knedlíky lze dělit i podle surovin, ze kterých jsou vyrobené. Za klasický příklad knedlíku vyrobeného z mouky považujeme houskový knedlík, nejběžnější přílohu k tradičním českým jídlům. Existuje v několika dalších variantách – houskový kvasnicový, houskový kynutý práškem či tyrolský houskový. Ten je sám o sobě hlavním jídlem, a tak se navíc skládá ještě z petrželky a slaniny, cibule a pepře. Mezi knedlíky vyrobené z mouky počítáme ještě kynutý kvasnicový knedlík a knedlík vyrobený z jáhel (pro milovníky zdravé stravy nebo osoby s bezlepkovou dietou). Místo mouky lze také použít strouhanku a vznikne nám knedlík strouhankový, do něhož lze libovolně přidávat další přísady jako třeba bylinky.

Dáte si drbáky?
Velmi oblíbené jsou pak knedlíky bramborové. I tady si můžeme vybrat z několika variant. Mimo těch klasických z vařených brambor, mouky, soli a vajec lze připravovat i jemnější druh knedlíků (bez škrobové moučky), nebo šulánky (bez vejce). Úplně speciální druhy knedlíků se tradičně vyrábějí v jižních Čechách – můžete se tam vypravit za drbáky či bosáky. Drbáky se připravují z poloviny brambor vařených a poloviny syrových, bosáky jsou jen z brambor syrových.

Vynikající jsou i špekové knedlíky. Klikněte pro větší obrázek!5 rad, aby se knedlíky povedly
S pomocí rad zkušeného kuchaře jsme pro vás sestavili několik základních tipů, jak připravit zdánlivě nejjednodušší knedlík houskový:

1. Mouku před použitím prosejte, aby se  
    provzdušnila. Knedlík bude pak
    jemnější a chutnější.
2. Pokud používáte mléko, musí být
    vlažné, nikoli právě vyndané z ledničky.
3. Housky nebo rohlíky musejí být alespoň
    dva dny staré, ne čerstvé!
4. Knedlíky vařte nejméně 20 minut ve
    větším množství osolené vody, přičemž
    je nejméně dvakrát obraťte.
5. Hned po vyndání z vody je překrojte nebo alespoň propíchněte vidličkou a potřete
    máslem.

A příští týden si vezmeme na paškál jednotlivé druhy knedlíků, tak, jak je v Čechách známe a milujeme, a pobereme jejich přípravu zgruntu!


Text: Zuzana Veselá
Foto: www.gastronaut.info, www.svet-bydleni.cz, http://foodex-sro.takeit.cz, www.knedlik.cz , profimedia.cz