Ačkoli kokosové ořechy zrají na palmách průběžně a nemají žádnou zvláštní sezonu, u nás jsou oblíbeny zejména v zimě. Možná je to proto, že období kolem Vánoc je prostě spojeno s konzumací luxusních a extravagantních potravin, možná je to proto, že za dlouhých zimních večerů nás baví se do kokosových ořechů dostávat.


Užitečná palma

Kokosové ořechy rostou na palmách jménem kokosovník ořechoplodý. Palmy jsou vysoké až třicet metrů a rostou všude v tropickém pásmu. Žádný badatel ovšem ještě nepřišel na to, odkud se kokosové ořechy vzaly. Jsou velmi trvanlivé a dobře plavou na vodě, takže se samy rozšířily nejspíš ještě dřív, než se na Zemi objevili první lidé. 
V místech, kde kokosovníky rostou, se z nich spotřebovává prakticky všechno, a to nejen na jídlo.


Dužnina, kopra, oleje…

Palmy rostou prakticky na jakémkoli stanovišti, kde je dostatečná teplota. Jsou velmi odolné a snášejí třeba i zasolenou půdu pláží. Nepokoušejte se je ale pěstovat z hnědých plodů, které se prodávají v zelinářstvích. Ke klíčení potřebují své zelené oplodí.

V tropech jsou pravděpodobně hlavním zdrojem tuku. Kokosový olej se vyrábí v zásadě dvěma způsoby. V prvním případě se lisují dužnina i mléko dohromady. Výsledný olej si podrží charakteristickou kokosovou vůni. V druhém případě se lisuje z takzvané kopry, což je vysušená dužina s minimálním obsahem vody. A to je jedna ze surovin, z nichž se vyráběl margarín. Kokosový tuk je oblíbený nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.


Moučka je vlastně strouhanka

V našich receptech jsme si velmi oblíbili zejména kokosovou moučku, která je spíš kokosovou strouhankou. Dáváme ji do nejrůznějších sladkostí od jednoduchých kokosek po složité máslové rolády. Kokosové lupínky zůstávají stále spíš v kategorii samostatného mlsání. Kouzlo kokosového mléka nebo kokosu jako přísady do slaných jídel znají především milovníci asijské kuchyně a vegetariáni. Kokos je neopominutelnou přísadou do nejrůznějších variací na karí.

 

Recept: Variace na bombajskou masalu

Připravte si: 1 lžička skořice nebo kousek celé skořice, 1 lžička pepře, 2 lžičky kuliček koriandru,
1 lžička římského kmínu nebo kmínu, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...


 

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com