Kde se vzalo zavařování?

Zavařování bylo vynalezeno ve Francii na sklonku 18. století. Od té doby se zavařuje kdeco – ovoce, zelenina, houby i maso. Nejčastěji se zavařuje ovoce, a to jako kompot, tak na džemy a marmelády. Velmi často se steriluje také zelenina, ať již samostatně nebo v různých směsích. Nejlépe chutnají zavařené okurky nakládačky, mrkve, kukuřice nebo malé cibulky.
Náš tip: Zavařte si v létě, kdy máte dost rajčat a paprik za levný peníz, lečo na zimu! Při ohřevu pak už jen přidáte vejce a točený salám podle chuti a můžete podávat! Ušetříte tak nejen čas, ale i peníze!

Zavařený jahodový kompot využijete v zimě k přípravě zmrzlinových pohárů. Klikněte pro větší obrázek!Maso a houby – jde to!

Zavařovat maso není sice tak jednoduché, ale pokud ho předem dobře tepelně opracujete například pečením, nemusíte se ničeho obávat. Pokud jde o houby, tady je hned několik možností konzervace. Pozor! I houby naložené v soli je potřeba sterilizovat, jinak by se nám kazily! Dále můžeme nakládat houby do octa nebo je můžeme prostě svařit a zavařit jen ve vodném roztoku.

Co k zavařování budete potřebovat

Na přípravu kompotů či nakládané zeleniny – dobře vymyté sklenice s kvalitním víčkem (pokud nejsou šroubovací, musíte mít utahovací hlavu), speciální zavařovací hrnec nebo velký obyčejný hrnec s teploměrem a suroviny dle vybraného receptu. Na džemy a marmelády – želírovací cukr nebo cukr a práškovou směs na přípravu džemů a marmelád (v obchodech je široká nabídka těchto směsí, je vhodné přečíst si návod na obalu a podle toho si vybrat, případně přizpůsobit recepty), kyselinu citrónovou (způsobuje, že ovoce nezhnědne a pomáhá při konzervaci), pomůcku ke konzervování (prášková směs chrání ovoce a zeleninu před plísněmi a kvašením), široký mělký kastrol, měchačku, dobře vymyté sklenice s kvalitními víčky, případně mlýnek na ovoce.

Zavařovat můžete nejen ovoce a zeleninu, ale také houby nebo třeba maso. Klikněte pro větší obrázek!  Nakládané okurky – to je specialita, která chutná všem. Klikněte pro větší obrázek!

Zavařování ovoce

Vymyté a osušené sklenice naplňte omytým, případně oloupaným a odpeckovaným ovocem asi 2-3 cm pod okraj. Zasypte cukrem a zalijte převařenou vodou, nebo vařte vodu s cukrem a zalijte vlažným nálevem. Roztok lijte zhruba do 3 sklenice. Pozor! U některých, zejména tvrdších plodů (např. angrešt) je třeba ovoce propíchnout, aby se cukerný roztok dostal dovnitř bobule. U meruněk je vhodné pro dodání chuti přidat několik pecek, k jablkům a hruškám zase můžete přidat koření, jako je skořice či vanilka.

Kompot krok za krokem

Na dno hrnce položte čistou utěrku a na ni dejte sklenice s ovocem. Poté naplňte hrnec studenou vodou tak, že sklenice jsou potopeny. Přiklopte poklicí a počkejte, až voda v hrnci začne vřít. Od této chvíle odměřte asi dvacet až pětadvacet minut. Pak hrnec ze sporáku sundejte, vodu odlijte tak, aby vršky sklenic byly vidět. Pak je opatrně vyndejte na připravenou osušku. Pozor! Nikdy nepokládejte horké sklenice přímo na studený povrch, protože by mohly popraskat! Po vychladnutí sklenice otřete a polepte datem výroby kompotu pro snazší orientaci. Kompoty uložte v chladu a v zimě si už jen pochutnávejte!

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.coolinarika.com; www.vsechnomozne.info , Profimedia.cz