Jak to, že tak tradiční nápoj (i když z něj naskakuje husí kůže i Turkům), jakým je turecká káva, ustupuje? Jak to, že se nedokáže udržet na svém léty vytvrzeném trůnu? Je to proto, že přišly kapsle.

Češi si oblíbili kávovary a pressovače. Především proto, že se z nich staly cenově dostupné stroje, malé, krásné, které můžou stát na každé kuchyňské lince. Není zapotřebí být odborník na kávu, odborník na mechanizaci ani mít inženýrský titul na vysokotlaké nádoby. Stačí vsunout kapsli s požadovanou kávou do stroje a během okamžiku je na stole luxusní espresso. A navíc je tu možnost několika druhů kávy. Jsou stroje, které samy našlehají mléko do bílé pěny…

Trend potvrzují i prodejci elektra. Například v prodejní síti Expert Elektro letos vzrostly prodeje kávovarů až o 30 procent. Trend kapslových přístrojů, které přípravu kávy značně zjednodušily, se na celkových prodejích podílí z jedné pětiny.

Káva, spása ranních pracovníků

Espresso je stále víc oblíbené i díky tomu, že je s ním málo práce. Stačí si vyrat správnou kapsli...Espressa se dají rozdělit do dvou základních skupin. Prvními jsou plnoautomatické přístroje, které používají pro výrobu espressa praženou kávu. Ta je namleta až těsně před výrobou nápoje. Druhá skupina spotřebičů využívá kapsle s předem namíchanou směsí dle přání konzumenta.

Většina konzumentů má kávu v oblibě kvůli její chuti. Mladší generace si ji cení pro povzbuzující účinky. Ženy kávu považují za ideální nápoj pro chvíli odpočinku. Preferují zejména jemnější kávové nápoje (cappuccino, café latte). Muži pijí kávu hlavně s kolegy a potrpí si na její silnější verze (espresso, turecká káva). S rostoucím věkem si lidé raději vychutnávají šálek kávy o samotě.

Káva je Evropanům známa od 17. století. Původní domovinou kávy je Etiopie, odkud se postupně rozšířila do arabských zemí. Z oblasti Arabského poloostrova se následně dostala do Evropy i na české území. Druhů kávy i způsobů jejího pražení i konečné úpravy je nespočet. Každý preferuje jinou chuť, která je dána jak odrůdou kávových zrn a jejich namícháním, tak způsobem pražení.Autor: jc | Fotografie: thinkstock.com