Lehká a variabilní

Hlavní předností rýže je to, že je zdravá a lehce stravitelná. Neobsahuje totiž žádné tuky, soli a dokonce ani cukr. Proto je také součástí nejrůznějších diet. Její velkou výhodou je neutrálnost, díky které z ní lze připravit řadu pokrmů, od sladkých, přes slané až po hodně pálivé. Ve Velké Británii je oblíbenou pochoutkou rýžový pudink. I u nás můžete koupit tzv. mléčnou rýži. Její hlavní součástí je však smetana a mléko, přičemž se do ní často přidávají i celá vejce, cukr a nejrůznější příchutě, takže obsah rýže samotné se pohybuje kolem 12%.

Ve Španělsku s oblibou připravují z rýže paellu. Tento chod bychom mohli přirovnat k velmi luxusnímu rizotu. Klikněte pro větší snímek!   Zahraniční kuchyně

Ve Španělsku s oblibou připravují z rýže paellu, která by se dala přirovnat k velmi luxusnímu rizotu s kuřecími prsíčky či mořskými plody. Oblíbenou asijskou rýžovou pochoutkou, zejména v Japonsku je sushi. Také italská kuchyně nedá na rýži dopustit. Italové jsou známí především přípravou těstovin, nicméně zeleninová rizota se objevují na jejich jídelníčku poměrně často. Stejně tak ve Francii nebo na Balkáně. Jistě znáte srbské rizoto.

Trocha exotiky

Pokud máte chuť na něco exotičtějšího, můžete zkusit třeba lemper, což je kokosová rýže zabalená do banánových listů, nebo turecký pilaf. Z rýže je také možné připravit náplň do listového závinu nebo tzv. ježaté koule. Nesmíme zapomenout ani na různé závitky, ať už kapustové nebo ve vinných listech. Řecká kuchyně ráda používá rýži jako náplň do zeleniny, kterou zapéká.

Řecká kuchyně zase ráda používá rýži jako náplň do zeleniny, kterou zapéká. Zapečená rajčata jsou jednou z možností. Klikněte pro větší snímek!Zkuste rýžové suppli

Příjemným osvěžením fádního jídelníčku by mohlo být například rýžové suppli. Původní název je suppli al telefono. Jedná se o rýžové kuličky se sýrem parmezánem a mozzarellou, obalené ve strouhance a opečené na oleji. Jejich název není náhodný. Kuličky se mají správně servírovat horké, aby sýr, který je uvnitř, roztál a při rozkrojení kuličky připomínal dnes už takřka historický drát od telefonního přístroje. Vlastně to jsou takové lahodné rýžové kroketky.

Vybírejte podle druhu

V obchodech můžete koupit mnoho druhů rýže. Cena za kilogram se obvykle pohybuje od dvaceti do sto dvaceti korun. Samozřejmě, že existují také speciální balení rýže, které jsou mnohem dražší. Kvalitu rýže však nelze posuzovat pouze podle její ceny. Při nákupu rýže se řiďte tím, k jakému typu pokrmu se ji chystáte použít. Rýži členíme do několika kategorií. Takovým klasickým zástupcem je bílá krátkozrnná rýže. Hodně se lepí, a proto ji v Japonsku používají na přípravu sushi a ve Španělsku na paellu.

Není rýže jako rýže, existuje mnoho druhů a každý z nich je vhodný k přípravě jiného pokrmu. Kupříkladu rýže natural se hodí k přípravě rizota. Dlouhozrnná jasmínová rýže zase patří k tradičním thajským pokrmům. Klikněte pro větší snímek!Na rizoto, pilaf či na dezert

Hnědá krátkozrnná rýže, která je známá jako rýže natural, se hodí k přípravě rizota. Hnědá dlouhozrnná se zase hodí na pilaf. Bílou dlouhozrnnou mají v oblibě zejména labužnicí. Rýže basmati je druh dlouhozrnné rýže, která je vhodnou přílohou k indickým pokrmům. Indiánskou rýži skutečně pěstovali Indiáni. Má výbornou chuť, ale je velmi drahá. Dlouhozrnná jasmínová rýže má velmi příjemnou vůni a podává se jako příloha k thajským pokrmům, zejména ke kuřeti. Výborně chutná se thajskou sladkou chilli omáčkou. Pro bezlepkovou dietu je vhodná černá lepkavá rýže, kterou pěstují na Filipínách a v Indii. Stejně tak jako bílá lepkavá rýže, která se v těch oblastech podává spíše jako desert.

Jak vařit rýži

O to, jak správně vařit rýži, se vedou spory, zejména o to, zda ji vařit v odkryté nebo zakryté nádobě. Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, navíc každý druh rýže se vaří po jinak dlouhou dobu. Avšak pamatujte na to, že rýže při vaření trojnásobně zvýší svůj objem a také na to, že se má vařit na mírném ohni.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.patioespanol.com, www.farm2.static.flickr.com, www.greenpeace.org, www.profimedia.cz