Dýně patří sice podzimu a při letních výletech si cestou do Horního Štýrska moc výhledů na pole posetá oranžovými koulemi neužijete, ale ten olej, ten chutná celoročně, v létě pak nejlépe na rajčatech s mozzarellou.


Tajemství zelených semínek

Dýňová semínka už dobře známe. Potulují se v kuchyních sjednocené Evropy nenuceně a nonšalantně. Jsou skvělou tečkou na mnoha běžných jídlech, od ranního musli po krémovou polévku. Dýňový olej si teprve cestu do našich kuchyní klestí. Na první pohled totiž vypadá jako kolomaz. Jeho barva je ve skutečnosti velmi sytě zelená, ale působí jako černá. Právě tato temná barva je způsobena technologií výroby. Semínka se před lisováním lehce praží. Tím se vysvětlují oříškové tóny, které můžete vysledovat. Dýňový olej vůbec není levný, ale díky jeho intenzivní chuti stačí do jídel jen pár kapek. Kdo se do něj jednou zamiluje, pochopí, že jej může dávat opravdu na všechno. Na pohled nejdivočejší kombinace je s vanilkovou zmrzlinou posypanou sekanými semínky. Nebojte se s ním experimentovat.


Štýrsko přeje letos zamilovaným

Zřejmě ve světle vysoké rozvodovosti a vůbec rozpadu partnerských vztahů se Horní Štýrsko, které hledejte na mapě pod německým jménem Hochsteirmark, rozhodlo, že letos připraví speciální programy pro zamilované. Svoje líbánky tady totiž trávili budoucí císařovna Sissi a František Josef. Do doby mocnářství se můžete vrátit ve vesnici Mürsteig, kde mají na turisty nachystanou lavičku, kde prý vznešení snoubenci sedávali. Jinak se doporučuje vydat se někam na vycházku nebo na větší trek. Tato část Štýrska je spíš hornatá a velmi lesnatá.


Techtle mechtle nebo svatba

Až si všechno, co by vás mohlo na společné cestě životem potkat, vyjasníte při hovorech na horských pěšinách, můžete si v Horním Štýrsku dokonce nechat uspořádat svatbu. Na církevní svatby je tady vyhrazen poutní kříž. Jeden z turistických balíčků se dokonce jmenuje Techtle mechtle a aby anglofilní mladí věděli, o co vlastně běží, dostanou na začátku pobytu také příručku flirtování. Další sportovní nebo milostné atrakce můžete vyzkoušet na místě. Možná si to tady opravdu zamilujete.

 

Recept: Caprese Cosmopolita

Připravte si: 1 mozzarella v nálevu, 2 střední dobře zralá rajčata, 1 polévková lžíce dýňového oleje, 1 polévková lžíce lístků bazalky, pepř z mlýnku, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: Hochsteiermark a Isifa.com