Chřest je svobodomyslná rostlina, kterou se prozatím nepodařilo schovat do skleníků a urychlovat nebo naopak zpomalovat její růst. Zůstává na polích, i když její pěstování se spíš stalo výrobou, jako u dalších druhů zeleniny a ovoce. Chřest se pěstuje pod fóliemi, aby byl hezky křehký a jemný, v dobře propustných půdách s dostatkem vláhy. K tomu se výborně hodí zejména rovinaté části Německa.


Jaký je lepší a jak se má loupat

Podle statistik mají v Americe raději zelené odrůdy, zatímco na starém kontinentu dáváme přednost bílým. Stejně tak existují dvě školy loupání chřestu. Zelený se má loupat od konečku, tedy od místa, kde rostl ze země, ke špičce, kdežto chřest bílý se má loupat od místa těsně pod výhonkem směrem dolů.


Stezky a hlavní města šparglu

První sazenice byly dovezeny do Německa v roce 1567 a byly vysázeny ve stuttgartském zámeckém parku. Dnes se chřestu nejvíce daří v Badensku-Wurtenbersku a Dolním Sasku. Táhnou se tudy scénické šparglové stezky. Za hlavní šparglové město světa se považuje Schwetzingen. Další vyhlášené chřestové destinace jsou například i Reilingen, Karlsruhe a Rastatt. Chřest se dá v tuto dobu koupit naprosto všude. Mimo malebná tržiště jej seženete klidně i na dálničních odpočívadlech. Ráno tam sedláci přinesou svoji úrodu a do oběda mají prodáno. Můžete si být jisti, že takové výhonky byly za úsvitu ještě v zemi.

 


Chřest kam se podíváš

Když nastane ona chřestová horečka, německy zvaná Spargelzeit, každá své cti dbalá restaurace podává chřestové menu. I ta poslední knajpa nabízí něco ze základního tria: chřest s máslem, chřest se šunkou nebo chřest s holandskou omáčkou. Všichni ho svorně konzumují. Průměrný Němec, ten, který žije v této zemi po několik generací, si dává chřest alespoň jednou denně. To vede k tomu, že roční spotřeba dosahuje sedmdesát tisíc tun této delikatesní zeleninky. Je to prý o deset tisíc tun více, než se vypěstuje. Všechno to skončí, když se na stromech objeví první třešně.

 

Recept: Chřest podle babiček

Připravte si: Svazek 20 bílých chřestů, 5 polévkových lžic strouhanky, 1 lžíce hrubé soli, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com, DZT