Vše nové schovat!
Provensálský styl vychází z typických kuchyní francouzského venkova. Mezi základní prvky patří jednoduché bílé nebo barevně natřené dřevěné skříňky, hluboký keramický dřez se starožitnými kohoutky a příborník s vystaveným porcelánem. Veškeré spotřebiče by měly působit buď „starým“ dojmem, nebo být schované v dřevěných skříňkách.

Mezi tradiční materiály provensálské kuchyně patří zejména terakota, mramor, žula a obkladačky, které působí starožitným dojmem. Klikněte pro větší obrázek!Materiály? Jedině tradiční!
Při zařizování použijte tradiční materiály, jako jsou terakota, mramor a žula, starožitně vypadající obkladačky, smaltové a keramické nádoby. K provensálskému stylu patří barevné stěny s drsnou omítkou a ručně malované výrazné talíře. Vhodná je terakotová barva v kombinaci s olivově zelenou, levandulovou, červenou, žlutou a s výraznou modrou. Neměly by zde chybět měděné pánve a litinové hrnce, které můžete zavěsit na viditelném místě, naopak nerezové nádobí se sem příliš nehodí.

Nepodceňujte detaily
Atmosféru pravé provensálské kuchyně však dotvoří zejména drobné detaily. Třeba směs porcelánu na poličkách, jednobarevné utěrky, nástěnné nebo stropní tyče na nádobí, proutěné koše na zeleninu, plátěné pytlíky s kořením. Tyto zdánlivé drobnosti rozhodně nepodceňujte, neboť jsou to právě maličkosti, které ve vaší kuchyni vytvoří romantické prostředí. Na druhou stranu těmito věcičkami neplýtvejte, jinak si budete v kuchyni připadat jako v muzeu.

Bylinky a olivy – to je základ
Představit si provensálskou kuchyni bez známé směsi bylin, které dala Provence své jméno, je takřka nemožné. Obsahuje tymián, rozmarýn, saturejku, dobromysl a levanduli. Sušené bylinky se však musí vařit nebo péci společně s pokrmem, aby tak mohly rozvinout své aroma. Další neodmyslitelnou součástí provensálské kuchyně jsou olivy. Rozdrcené s česnekem jsou základem pesta, což je vlastně pomazánková pasta. Pokud si natřete pestem bagetu, která je ještě teplá, určitě si pochutnáte na dobré svačince.
A co takhle dát si malou svačinku? Francie je největším producentem sýrů na světě, takže je z čeho vybírat. Chuť francouzského sýra podtrhne dobré víno nebo kousek ovoce. Klikněte pro větší obrázek!
Nezapomeňte na sýry a ryby
Francie je se svými více než pěti sty druhy největším producentem sýrů na světě. Uveďme alespoň tradiční sýr typu feta a sýr banon, jenž se ručně vyrábí z kozího mléka a následně balí do kaštanových listů a slámy. Pravý banon může být aromatizován bylinkami či pepřem, ale vždy je jemný, smetanový a lahodný. Velkou část místního jídelníčku okupuje jehněčí maso a ryby. Najdete tu sladkovodního pstruha, solenou tresku, ančovičky, mořského ďasa a řadu dalších. Své pevné místo v jídelníčku mají také ústřice, krabi a langusty.

Troufněte si na speciality!
Mezi provensálské speciality patří především omáčky, nebo spíše majonézové pomazánky, jmenujeme třeba aiolli nebo sauce rouille. Legendární je i bohatý pokrm z ryb bouillabaisse, často mylně označovaný jako rybí polévka. Tento rybí pokrm by měl obsahovat minimálně tři druhy ryb, z koření by neměl chybět šafrán, tymián, oregano, bobkový list, šalvěj a fenykl. Relativně příbuzná je další specialita, a to provensálská bourrida, která se připravuje výhradně z mořských ryb a neobsahuje žádné měkkýše ani korýše. A co vám doporučíme na zapití? Kromě minerální vody to budou kvalitní francouzská vína, zejména červená.

Text: Dana Truksová
Foto: www.st.blog.cz/d/dolcevita.blog.cz, www.upload.wikimedia.org, www.flicker.com , profimedia.cz