Květy kaštanu

Kaštan neboli jírovec maďal je jedním z nejznámějších stromů. Drogou je plod, květ a kůra. Asi nejdůležitější látkou obsaženou ve všech částech jírovce je oxikumarinový glykosid aesculin. Dále jsou přítomny saponin aescin (působí adstringentně, ale ve větších dávkách je jedovatý), flavonoidy, éterický olej, pektin a další. Všechny tři drogy mají protizánětlivý účinek, odstraňují otoky, příznivě ovlivňují pevnost a elasticitu cév. Používají se při léčbě křečových žil, hemeroidů, při trombóze. Dále pomáhají při revmatismu, natržených šlachách a svalech, odhleňují dýchací cesty. Z plodů jírovce se vyrábí homeopatický prostředek Aesculus hippocastanum, který léčí bércové vředy, suché katary a hemeroidy.

Kaštanový čaj? Raději tinkturu!

Kaštanové drogy raději nepodáváme formou čajů, poněvadž mají totálně neúnosnou chuť. Nejlepším způsobem užívání je tinktura. Léčba její pomocí musí být dlouhodobá, ale je nutné si uvědomit, že všechny části jírovce mají vliv na funkci hormonů nadledvinek, a proto je důležitá určitá opatrnost. Nejlepším řešením je léčbu přerušovat. Osvědčil se tento způsob: tinkturu podáváme 2x denně 15 kapek, vždycky 2 měsíce ve čtvrtletí, například leden a únor, v březnu užívání přerušíme. A potom zase v léčbě pokračujeme.

Kaštanová tinktura

Potřebujeme: 1 kaštanový květ, 3 dl 60% lihu
Postup: Květ zalijeme lihem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 2x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vody.


Květy hlohu

Hloh příznivě ovlivňuje činnost tepen a srdce. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Je to vhodné léčivo zejména pro staré lidi. Jeho podávání má také vliv při otocích srdečního i ledvinového původu. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí i harmonizuje srdeční arytmie. Léčí i některé typy závratí. Je vhodné ho použít při léčbě následků infarktu myokardu a v prevenci ischemické choroby srdeční. V některých případech velmi důrazně tlumí i klimakterické projevy. Jako podpůrný lék má pravděpodobně uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí. Někteří vědci se domnívají, že hloh také chrání kolagen, bílkovinu tvořící součást pojivové tkáně, která je poškozována některými nemocemi, především artrózou a artritidou.


Při užívání hlohu musíme být trpěliví!

Hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy i měsících, kdy je ho třeba užívat bez přerušení. Výsledky jsou potom překvapivě dobré a trvalé. Hloh by se měl začít užívat i preventivně, hned při prvních příznacích srdečních těžkostí, kdy ještě není nutné brát jiné, silnější léky.

Čaj proti srdečním potížím

Potřebujeme: 1 lžíci hlohových květů nebo plodů, 0,5 l vroucí vody
Postup: Drogu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme 3x denně šálek. Popíjíme po dobu 6 měsíců.

Hlohový květ pomáhá při nespavosti, nervozitě a klimakterických potížích

Hlohový květ můžeme také míchat do směsí při problémech s nervozitou, úzkostmi, stresem, nespavostí a v období klimakteria.

Květy jeřabiny

Květy jeřábu obsahují látku velmi podobnou ženským hormonům, a proto je vhodné užívání při potížích tohoto druhu, a to ve formě čaje. Dále se z nich připravují hojivé koupele při všech formách atopického ekzému.

Čaj z květu jeřábu

Potřebujeme: 2 čajové lžičky květů, 3 dl vroucí vody
Postup: Drogu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak dobře přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento čaj je výborným prostředkem při klimakterických potížích, dále zmírňuje obtíže při bronchitidách, zápalu plic a kašli.

Tinktura z květu jeřábu

Potřebujeme: 3 lžíce jeřábových květů, 3 dl 60% lihu
Postup: Drogu zalijeme lihem a vše necháme 2 týdny na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Potom přecedíme a nalijeme do tmavé skleněné lahve. Užíváme 2x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vody. Užíváme po dobu 3 měsíců.

 

 

 Autor: Simona Procházková DiS., | Fotografie: www.isifa.com, archiv autorky