Šišák bajkalský

Šišák bajkalský, latinským názvem Scutellaria Baicalensis Georgh. Je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky půl metru. Domovem této rostliny je Zabajkalí. Ženy v Rusku u sebe nosí kousek kořene šišáku, protože věří, že tímto způsobem ochrání své muže před svody jiných sokyň.

Léčivé účinky této léčivky

Léčivou částí šišáku je kořen. Obsahuje saponiny, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky a organické kyseliny. Tato bylinka velmi účinně snižuje krevní tlak a cholesterol. Dále má antialergické a protikřečové účinky, snižuje teplotu a působí močopudně a žlučopudně. Tlumí arytmie a fibrilace srdce a je také silným antirevmatikem. Šišák se doporučuje i na nespavost, hysterii a úzkost. V posledních letech se testoval i na léčbu chronické únavy. Horký čaj z této byliny vyvolává značné pocení.

Šišák posiluje obranyschopnost organismu

Obsažené flavonové glykosidy – baikalein a baikalin se vyznačují silnými antioxidačními schopnostmi. Chrání tak buňky před zhoubným působením volných radikálů, brání oxidačnímu procesu u buněk srdečního svalu a tlumí i oxidaci tuků v mozku. Sloučenina baikalin dle studií tlumí růst viru, který způsobuje určitý typ leukémie. V Japonsku se zkoumaly účinky šišáku na léčbu rakoviny kůže a onemocnění AIDS. Výsledky studií vyšly nad očekávání příznivě.

Jak šišák užívat?

Šišák můžeme užívat ve formě tinktury nebo odvaru.

Pro koho je vhodný?

Šišák je zcela bezpečná bylinka. Ovšem nikdy by se nemělo překračovat dávkování. Těhotné a kojící ženy by se mu měly raději vyvarovat.


Eleuterokok osnatý

Eleuterokok, latinsky Eleutherococcus senticosus Maxim nebo lidově čertův kořen je dvoumetrový keřík s hustě trnitými větvemi. V Rusku nazývají eleuterokok sibiřským ženšenem, avšak roste mnohem rychleji a není tak choulostivý. U nás ho lze také pěstovat, má tu výhodu, že nikdy nezplaňuje. Čertův kořen je využíván ruskými sportovci jako zdroj chininu.

Léčivé účinky této léčivky

Drogou je kořen. Obsahuje především eleuterosidy, silice, pektiny, vosky a řadu dalších látek. Eleuterokok působí hlavně jako úžasný harmonizátor a adaptogen, což znamená, že obrovským způsobem zvyšuje obranyschopnost organismu před stresem. Dále odbourává cholesterol, ošetřuje cévní stěny, snižuje hladinu krevního cukru a příznivě ovlivňuje tvorbu enzymů. Zlepšuje také prokrvení srdce a mozku, takže pravidelné užívání je výbornou prevencí, ale i následnou léčbou při náhlých mozkových příhodách či infarktu. Ovlivňuje také projevy neurastenie, vedení vzruchu nervovými vlákny i ostrost vidění. Eleuterokok bych doporučila při rekonvalescenci po různých nemocech.

Eleuterokok a onkologická onemocnění

Díky tomu, že eleuterokok zvyšuje obranyschopnost organismu a silně posiluje jaterní tkáň, která následně odvádí ven z organismu toxiny, snižuje negativní účinky radioaktivního záření a vysoce jedovatých cytostatik. U pacientů, kterým byl pravidelně aplikován extrakt z eleuterokoku, se bílé krvinky začaly mnohem rychleji rozmnožovat a zabránily tak šíření nádorů a tvorbám metastáz. Studie dále ukázaly, že aplikace extraktu onkologickým pacientům přinesla již po čtyřech týdnech pravidelného užívání své výsledky a zvýšila jejich imunitu na trojnásobek. Z výsledků testů rovněž vyplývá, že tento keř je i výbornou prevencí proti rakovině všech druhů.

Jak ho užívat?

Eleuterokok silně nabuzuje organismus, proto ho rozhodně nedoporučuji užívat po šestnácté hodině odpolední, jelikož by mohl způsobit problémy se spánkem. Je možné ho užívat ve formě odvaru či tinktury. Na trhu jsou k dostání i lihové výtažky s přídavkem betaglukanu, který jeho účinky silně posiluje.

Pro koho je eleuterokok vhodný?

Eleuterokok je zcela bezpečným přírodním prostředkem. V menších dávkách ho mohou užívat i děti, těhotné a kojící ženy.

V Rusku má alternativní medicína silné kořeny. Neustále se tam provádějí nejrůznější výzkumy a studie ohledně léčivých rostlin. Není tedy divu to, že si tamější domorodci svých „zázraků z přírody“ velmi váží.
 Autor: Simona Procházková DiS | Fotografie: Thinkstockphotos.com, archiv autorky