Očistná rostlinka

Původně si tuto bylinku oblíbili staří Římané, kteří ji používali zejména při koupelích. Možná že právě odtud vznikl její název, latinsky lavare totiž znamená mýt. Svůj očistný význam měla i ve středověku, kdy byla nazývána květinkou Matky Boží a byla lékem proti chlípným choutkám.
Známý je její vliv na různý hmyz (obzvláště na moly), který odpuzuje. To je také důvod, proč se její sušené květy začaly dávat do plátěných pytlíčků a byly ukládány do skříně s oblečením.


Klid na těle i v duši

Levandule se používala i k léčebným účelům. Tato fialková kytička je totiž přírodní sedativum – uvolňuje žaludeční křeče a zlepšuje odtok žluče. Zklidňující účinky má i na smutnou či rozháranou duši, případně tlumí stavy při migrénách. Pokud se při starostech s vašimi ratolestmi potřebujete zrelaxovat, uvařte si levandulový čaj.

Jak na to: 1 díl levandule, 1 díl meduňky a 1 díl mateřídoušky se smíchá, až z toho vznikne voňavá směs. Z ní si vezměte dvě lžičky, přelijte 0,25 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat.


Levandule v dětském menu

Z účinků levandule se můžete těšit i v případě, že ji použijete jako přísadu do jídel. Skvělá je v kombinaci se saturejkou, tymiánem, rozmarýnem, petrželí či majoránkou. Levanduli můžete přidat do různých pokrmů z drůbežího, králičího, jehněčího či bažantího masa. Skvěle si rozumí i s ovocem, obzvláště pak se švestkami, rebarborou, třešněmi či čerstvými jahodami. Pokud rádi pečete, můžete si vyrobit aromatický levandulový cukr, který dodá koláčům zajímavý šmrnc. Použít ho můžete i do ovocných salátů. Vyrobíte ho jednoduše: levandulové kvítky rozemelete a přidáte do moučkového cukru.


Máte chuť na zajímavý gurmánský zážitek? Upečte dětem tento mls:

Recept: Levandulové sušenky

Připravte si: 1 hrnek hladké mouky + ½ hrnku amarantové mouky (dá se použít i špaldová), 100 g másla, 50 g přírodího cukru + 1 vejce, 1 rovná lžička bio kypřicího prášku, 1 žíce levandulových kvítku čerstvých nebo sušených, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Vanda Novotná, recept je převzatý z knihy Magdaléna Staňková-Krohnová: Byliky pro děti a maminky (Grada 2009) | Fotografie: Thinkstockphotos.com