Lichořeřišnice větší, latinským názvem Tropaeolum majus l., je letnička, která má poléhavé lodyhy, u některých odrůd pnoucí. Listy mají dlouhý řapík a členitě desetidílnou čepel. Květy jsou oranžové nebo žluté. Plodem je troupouzdrá tobolka. Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky.

 

Co z této léčivky používáme?

Léčivou drogou jsou listy, květy, kořeny a semena. Rostlina se rovněž používá jako lahůdková zelenina, protože má pikantní, ostrou chuť. Obsahuje především isothyokyanát benzylnatý, draslík, silici, bílkoviny.

 

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.

Lichořeřišnicová tinktura

Potřebujeme: 2 lžíce listů a květů lichořeřišnice, 3 dl 60% lihu
Postup: Bylinku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a uschováme na klidném, chladném místě.

Lichořeřišnice zatočí se zánětem močových cest

Zánět močových cest je velmi nepříjemným zdravotním problémem. Lichořeřišnice si s ním ale hravě poradí. Při těchto potížích užíváme tinkturu z této léčivky po dobu 20 dní, 3x denně 15 kapek. Nesmíme ani den vynechat!

Přírodní antibiotikum

Při nachlazení, chřipce, zánětech průdušek či astmatu, užíváme po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Důležitá je pravidelnost a dodržení 20 denní kúry, je to kvůli možné recidivě.

Antibakteriální kúra

Lidský organismus je zanesen spoustou bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Proto bychom si alespoň 1x ročně, měli udělat 8týdenní antibakteriální kúru. Pro tyto účely se výborně hodí právě lichořeřišnice. Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury. Důležitá je pravidelnost a dodržení 8 týdnů.

Pro koho je vhodná?

Lichořeřišnice nemá žádné nežádoucí účinky. Můžou ji tedy užívat i děti, těhotné a kojící ženy.

 

Lichořeřišnice v kuchyni

Lichořeřišnice je salátovou bylinou, její stonky a listy jsou výrazně peprné, svou chutí připomínají řeřichu. Výborně se hodí k syrové i dušené zelenině, do pomazánek a bylinkového másla. Pro zpestření můžeme do salátů přidávat i květy. Poupata této léčivky jsou známou náhražkou pravých kaparů, nakládají se do octového nálevu.

Nakládaná poupata

Můžeme je s úspěchem použít jako náhradu kaparů. Čerstvě natrhaná, ještě nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložíme do slaného roztoku, který si připravíme z jednoho litru vody a 110 g mořské soli. Necháme je v nálevu dvacet čtyři hodin. Po uplynutí této doby poupata přecedíme, vložíme do menší sklenice a zalijeme horkým zálivem z jablečného či vinného octa, soli, s lístky estragonu, nakrájeným křenem a šalotkou. Pak zavíčkujeme a necháme jeden měsíc uležet, pak můžeme konzumovat.
 Autor: Simona Procházková DiS., | Fotografie: www.isifa.com, autorka