Majoránka je malý zelený keřík, v našich podmínkách většinou letnička. Klikněte pro větší obrázek! Kde se vzala, tu se vzala
Původem je majoránka ze severní Afriky, Asie a jižní Evropy, kde se také nejvíce pěstuje. Ze Středomoří se pak ve středověku dostala k nám, podle legend to bylo při křižáckých výpravách. Dnes je majoránka rozšířená takřka po celém světě, tvoří nepostradatelnou součást směsí bylinkového koření v Itálii, ve Francii i ve Španělsku, ale nechybí ani v amerických a afrických jídlech. 

Typická chuť majoránky
Majoránka je bylina z čeledi hluchavkovitých, asi 40 cm vysoká, s přímými listnatými lodyhami a bílými nebo bledě růžovými drobnými květy, které tvoří kulaté klásky. Příbuzná je například s tymiánem či šalvějí. Je silně aromatická. Výhodou je, že si tuto nenáročnou rostlinku můžete vypěstovat i v malém bytě za oknem. Majoránka totiž není příliš náročná, vyžaduje pouze plné slunce a suchou písčitou půdu, ideálně s trochou vápna. Jakmile výhonky přesáhnou délku 10 cm, rostlinu zkraťte. Ty, které začínají kvést nebo kvetou, můžete stříhat po celý rok. Majoránku můžete používat čerstvou, nebo ji nechat zmrazit či usušit. Sušte ji zavěšenou ve svazečcích nebo rozloženou na stinném, vzdušném, teplém místě či v sušičce při 40 °C. Uchovávejte ji se v dobře uzavřených, temných nádobách, ale neskladujte ji déle než rok.

Okořeňte si život
Jako koření se používá majoránka drhnutá, tedy směs listů a květů. Koření se jí polévky (hrachová, bramborová, drštková), dušená masa (skopové, hovězí, karbanátky, drůbež), dává se do paštik, do uzenin. Majoránkou báječně ochutíme rýži, brambory a luštěninové pokrmy. Výborně se hodí k rajčatům, všelijakým pokrmům z brambor, na pizzu. Majoránka se také hodí do těžších a mastnějších pokrmů, kterým dodá vůni a zároveň zjemní jejich chuť. Jen si představte zabijačkové pochoutky bez majoránky! Skvěle se doplňuje s chutí česneku. Je také součástí směsí bouquet garni a provensálského koření.

Takto známe majoránku nejčastěji: drhnutá směs listů a květů. Klikněte pro větší obrázek!Majoránka jako lék
Majoránka obsahuje aromatickou silici, třísloviny, hořčiny a vitamin C. V lidovém léčitelství se používá pro své uklidňující účinky při nespavosti a pro protizánětlivé účinky při kašli a zánětech průdušek. Majoránka také podporuje trávení, působí proti neurózám, nadýmání, střevní kolice, má i dezinfekční účinky. Uplatňuje se také v kosmetickém průmyslu. Ovšem pozor! Ve velkých dávkách může působit až omamně.

Máš chuť majoránky
Léčivé účinky má majoránka především v podobě čaje, který působí proti nadýmání, žaludečním křečím, pro uklidnění, při migréně a bolestech hlavy. Stačí, když svaříme 2 lžičky suché drcené natě se 1 l vroucí vody a necháme 15 minut stát. Pijeme 1 šálek denně. Méně známá je informace, že z majoránky lze připravit nálev vhodný k inhalování při astmatu či jako mast proti rýmě. Jednu čajovou lžičku sušené natě povaříme jednu minutu s jednou polévkovou lžící červeného vína. Přidáme lžíci másla, roztavíme a přecedíme. Po vychladnutí uložíme do lednice. Vtíráme přímo na kořen nosu. Inu, lidová tvořivost nezná mezí.

Text: Dana Truksová
Foto: www.koreni.cz, www.krasno.cz , profimedia.cz