Uvařte si i doma
Zejména mladí lidé dnes vyznávají vegetariánství, a tak i vy jste možná zaslechli větu typu: »Tati, mami, já maso jíst nebudu!« Co s tím? Nechat rodinu o hladu, nebo se k problému postavit čelem? Rozhodně radíme to druhé a společně s vegetariánem dát dohromady jídelníček, který ho zasytí a zároveň mu dodá dostatek živin, které obvykle najdete v mase.

Určitě jste poznali sýr tofu, snad nejznámější surovinu pro vegetariány. Můžete jej i grilovat. Klikněte pro větší obrázek!Z čeho vařit vegetariánské menu?
Každý hypermarket dnes disponuje alespoň malým oddělením pro vegetariány a stoupence zdravé výživy. Velkou část bezmasého jídelníčku pak tvoří zelenina a ovoce. Co tedy lze jednoduše koupit a jak to využít?

• Výhonky mungo (používají se do salátů,
  lze je využít i pro falešné kung-pao)
• Červená čočka (využití do polévky, 
  salátů i jako příloha)

• Sojový granulát (velmi široké využití,
  například jako směs na špagety)
• Ovesné vločky (falešné bramboráčky,
  polévky, knedlíky)

• Rýže natural (rizoto, polévky, placičky)
• Kuskus (saláty, přílohy, koláče)
• Dýně (polévky plné živin)
• Aby byla vegetariánská kuchyně chuťově výrazná, je dobré používat různé přísady a
  koření. Mezi ty klasické patří sojová omáčka, chilli omáčka a zázvor.


Ať nechybí živiny
Když se někdo rozhodne nejíst maso, ať už ze zdravotních důvodů nebo z vlastního přesvědčení, měl by se o vegetariánské kuchyni něco dozvědět. Ne prostě jen přestat jíst maso! Kromě pečlivého výběru surovin je důležitý také výběr těch správných receptů. Zpočátku je dobré nekupovat suroviny ze kterých neumíme daný pokrm správně připravit a nevařit nic zbytečně složitého. Zastánci vegetariánské kuchyně by měli dbát na to, aby jejich strava byla pestrá a vyvážená. Jíst samotnou zeleninu nestačí. Je nutno ji doplnit alespoň luštěninami, rýží nebo celozrnnými těstovinami a skořápkovými plody.

Vegetariánská kuchyně, ta není jen o sójových bobech a konzumování pouhého knedla-zela. Možná byste se divili, kolik bezmasých dobrot existuje. Klikněte pro větší obrázek!Co ještě jíst?
Dnes už to vegetariáni mají jednodušší, protože se u nás prodává široké spektrum výrobků přímo pro ně. Jde o různé sojové výrobky, nejznámější z nich je tofu, exotické plody, avokádo, koření, mořské řasy, oříšky, nejrůznější druhy luštěnin a obilovin a houby. Také si mohou koupit výrobky jako je například robi (polotovar, kterým lze nahradit maso), jehož základem je červená řepa nebo sýr. Vyrábí se z vaječných bílků.

Omezit maso? Proč?
Vegetariánská jídla přestávají být vnímána jako ošizená, naopak mohou být velmi pestrá. Přesto stále ještě existuje velká skupina lidí, hlavně starší generace, která preferuje guláš a knedlík a zeleninovým jídlem opovrhuje. Omezení masa (rozhodně neradíme přímo vyřadit!) může mít ale hned dvě výhody. Maso jen několikrát týdně (ne každý den) prospívá lidskému organismu. Navíc jsme my Češi rekordmany ve výskytu rakoviny tlustého střeva, což souvisí s našimi stravovacími návyky.

Tip! Vegetariánské menu
Pojďme si teď navrhnout vegetariánské menu. Velmi chutné jsou pestré zeleninové polévky (například polévka se skleněnými nudlemi, černými či zlatými houbami, čínským zelím, zázvorem, tofu a mrkví) a předkrmy (zeleninové rolky, saláty, smažené chilli papričky, artyčoky, zeleninový tartare). Z hlavních chodů stojí určitě za zmínku čínské zelí na zázvoru, smažená rýže se zeleninou, smažený tofu, skleněné nudle se zeleninou, kozí sýr, nachos, zapečená rajčata, špenát s ricottou a bazalkou, zeleninové rizoto, zeleninové lasagne, různé lahůdky s chřestem nebo kuskusem.

Text: Markéta Veselá
Foto: http://www.slevove-kupony.cz, http://farm1.static.flickr.com, http://www.ph.unimelb.edu.au , profimedia.cz