Svačit se fakt musí

Chléb s ramou, šunkou, sýrem, rajčetem a lístkem salátu splňuje všechny nároky vydatné svačiny. Klikněte pro větší snímek! Odborníci nedávno zveřejnili šokující studii o tom, jak málo školáci svačí. Většina z nich také nesnídá. Přitom právě u dětí, jejichž tělo potřebuje vyváženou stravu, je důležité rozdělit příjem energie do pěti nebo šesti chodů. Dopolední svačina by měla obsahovat asi 10 až 15 % celodenního energetického příjmu dítěte, odpolední již nemusí být tak vydatná, přesto by neměla chybět.

Přijdou potíže ve škole

Dítě, které vynechalo snídani nebo nemělo svačinu, může mít problémy se soustředěním. To se může projevit různě – buď dítěti nejde učení, nebo na sebe začne strhávat nevhodným způsobem pozornost. Nedostatek energie, zvláště u školáků velmi aktivních, může vést také k únavě a spavosti během dne. Postupně špatné stravování vede k dětské obezitě.

Děti vybírají očima

Co ale dělat, aby namazaný chleba neskončil v koši na úkor lákavě vyhlížející koblihy nebo sušenek? V boji se školními automaty musíte nasadit ty nejsilnější zbraně! Jako první krok doporučujeme nákup chlebníčků. Jedná se o plastové krabičky, které chrání svačinu v tašce. Jsou-li zároveň barevné s motivy oblíbených hrdinů, dítě bude svačinu mnohem raději nosit.

Zelenina by neměla ve svačině chybět. Klikněte pro větší snímek! Nezapomeňte na pití!

Součástí svačiny by mělo být samozřejmě pití. Obyčejná voda ale není pro děti tím nejlákavějším. Rozhodně nic nezkazíte, když do vody přidáte trochu šťávy, ať už domácí, nebo koupené. Vhodné jsou také ředěné kvalitní džusy nebo studený domácí čaj. Občas můžete pitný režim ozvláštnit mlékem. Každopádně by dítě mělo s sebou mít takové množství nápoje, aby mu vydrželo na celou dobu výuky.

Smažené a sladké – to je špatně

Pro dětské svačiny je naprosto nevhodná většina sušenek, přeslazeného a mastného pečiva, jako jsou koblihy, samozřejmě také chipsy a jiné smažené výrobky. Pozor také na častou konzumaci bílého pečiva, které dodá rychlou energii, ale stejně rychle vyprchá. Nejsou vhodné ani příliš tučné a kořeněné salámy, slané a tučné sýry a sýry tavené.

Místo sladkostí nabídněte dítěti ovoce. Klikněte pro větší snímek!Co dětem chutná?

Do zdravé stravy ale nelze děti nutit násilím, a tak zkuste výměnu. Když mu chcete dát tmavé pečivo místo bílého, namažte ho oblíbenou pomazánkou, nebo ho obložte šunkou a sýrem. Jako doplněk přidejte zeleninu a místo sladkosti ovoce. Má-li vaše dítko rádo tvarohy nebo sýr cottage, není důvod mu je nedopřát. Také jogurt nebo mléčná rýže může být tu a tam vhodnou svačinkou, čas od času neuškodí ani buchta od babičky.

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.mojerama.cz, www.stredovypekarny.cz, www.abecedazahrady.cz, profimedia.cz