Proč polévku?
Pročpak si dáváme před hlavním jídlem polévku? Důvod je prostý. Polévku si dáváme proto, abychom zůstali štíhlí. Mastné oko na povrchu polévky signalizuje slinivce břišní, že s potravou přichází i tuk. Slinivka začne vyměšovat určitý extrakt, který oznámí našemu mozku, že přísun potravy je zabezpečen. Mozek zapojí všechny systémy v těle na stav nasycení. A když necháme této zprávě 10 minut času na odpovídající reakci, tak sníme z hlavního chodu pouhou polovinu. A stejně tak to funguje i se salátem, který si dáme jako předkrm. A to díky olivovému oleji.

Pokud si dáte před hlavním chodem salát, zasytíte se a sníte mnohem méně z kaloričtějšího hlavního chodu. Zejména řecký salát se těší velké oblibě. Klikněte pro větší obrázek!Po čem touží naše srdce?
Aby naše srdce dobře fungovalo, nepotřebuje kromě lásky nic víc než sklenku červeného vína, skývu chleba a misku zelených nebo černých perel Středomoří. Olivy překvapily vědce na celém světě, protože jsou patrně tím hlavním důvodem rekordní dlouhověkosti Kréťanů. Mnoho se jich dožívá více než sta let. Kromě Bulharska, kde stojí za tajemstvím dlouhověkosti místní jogurt, se nikde na světě nedožívá tolik lidí magické stovky.

Štamprličku denně a oslavíte stovku!
Kolem Středozemního moře roste asi 480 milionů olivovníků. Každý z nich urodí přibližně 20 kg oliv. Z dvaceti kilogramů oliv se vylisuje kolem čtyř litů olivového oleje. Celé čtyři litry čistého léku! Kdo si prý denně dopřeje štamprličku tohoto moku, ten má velkou šanci, že se dožije přinejmenším sta let.

Blahodárný panenský olej
Za studena vylisovaný olej obsahuje až 75% jednoduchých nenasycených kyselin, které ochraňují naše srdce. Řada vědeckých studií dokládá, že tyto kyseliny snižují hladinu cholesterolu, zabraňují usazeninám na cévních stěnách a udržují člověka mladým. Když jsou naše střeva a žaludek promazané tímto olejem, nemohou různé potravinové jedy pronikat do našeho organismu.

Miska oliv denně se sklenkou vína udělá dobře nejen vašim smyslům, ale také vašemu srdci. Je to takové zdravé mlsání. Klikněte pro větší obrázek!Radši panáka oleje než lžíci rybího tuku!
Oproti rybímu tuku, který podobným způsobem prospívá lidskému zdraví, má olivový olej nespornou výhodu. A tou je jeho chuť. Kdo si vzpomene na povinné polykání rybího tuku v rámci vyučování na základní škole, na jeho úděsnou vůni a příchuť, pro toho se pak olivový olej stane vyloženou gastronomickou delikatesou.

Recept na závěr: Zapékané krevety
A proto zvedněme sklenku této dobroty a popřejme si všichni navzájem dobré zdraví! Než tak ale učiníme, pojďme si prozradit alespoň jeden dobrý recept s olivovým olejem:

Tip: Do naší databáze receptů můžete přidat i váš oblíbený recept.

Text: Rudolf Procházka
Foto: http://i165.photobucket.com, Haus-der-spezialitaeten.de, MagazinFrankfurt.de, Greekhomerecipes.com, profimedia.cz